3. dubna 2018 20:01 Lidovky.cz > Relax > Pivo a pivovary

Pražskou soutěž domovarníků ovládla New England IPA od Karla Nečady

Druhý ročník soutěže domovarníků Prague Homebrewing Competition se konal v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Druhý ročník soutěže domovarníků Prague Homebrewing Competition se konal v... | foto: Sarah Kunkler

PRAHA Degustátoři druhého ročníku soutěže Prague Homebrewing Competition vybírali v prostorách Pivovarského domu ze 130 přihlášených vzorků piv. Soutěže se poslední březnový víkend zúčastnilo 77 sládků, kteří si vaří špičková piva v domácích podmínkách.

Homebrewer neboli domovarník je živočišný druh, jehož členové se v hojné míře vyskytují i v Česku. V amatérských podmínkách a v omezeném množství vaří doma piva mnoha stylů a poměřují síly v nejrůznějších soutěžích.

Tou poslední byla druhým rokem pořádaná a mezinárodně zastoupená Prague Homebrewing Competition. V prostorách Pivovarského domu, minipivovaru, který slaví letos dvacáté výročí založení, se utkalo 130 piv od 77 domovarníků z osmi zemí.

Češi i sládková z Dánska

V soutěži, podporované Cechem domácích pivovarníků, bylo nejpočetněji zastoupeno Česko. Nechyběli ani Poláci, Slováci, Bulhaři a zapojila se mimo jiné i domovarnice z Dánska.

Třicítce porotců velel v Praze léta žijící člen organizace BJCP (Beer Judge Certification Program) David Brun, jehož rodištěm je vzdálená Uruguay. Pro vysvětlení - BJCP je mezinárodní organizace, založená v roce 1985 s cílem propagovat pivní gramotnost a rozvíjet standardy pro degustaci a hodnocení piva.

Degustátoři vybírali nejlepší piva v celkem pěti kategoriích (včetně klasického českého ležáku) a ve finále napříč všemi styly pak nakonec zvítězilo pivo stylu New England IPA od Karla Nečady, zkušeného pražského domovarníka původem z Vysočiny a muže, který propaguje homebrewing už řadu let.

Složitost vaření piva se pokoušel popsat i poněkud zmateným moderátorkám televizního pořadu Sama doma. Vařit i nejobyčejnější pivo je zkrátka mnohem náročnější a složitější proces než vyrobit třeba víno. Nebo uvařit svíčkovou.

New England IPA pro náročné

„Skutečnost, že ze 130 přihlášených piv získalo prvenství pivo z kategorie New England IPA a zároveň, že jsme v této kategorii měli možnost ochutnat řadu velmi povedených vzorků, považujeme za doklad dobré úrovně českých domácích sládků a jejich schopnosti sledovat a následovat moderní trendy ve světovém pivovarnictví,“ pochvaluje si člen organizačního týmu Ondřej Pernica.

„New Englad IPA je totiž styl, který se v Evropě zatím stále objevuje a první komerční pokusy o vaření tohoto nekonvenčního a technicky náročného piva proběhly v českých minipivovarech teprve před necelými dvěma lety,“ dodává Pernica.

Kompletní výsledky Prague Homebrewing Competition:

Český ležák

1 Milan Bez

2 Ondřej Palek

3 Jan Oppelt

Saison

1 Vítězslav Humpa

2 Vít Jirásek

3 Anna Moe

American Amber Ale

1 Miroslav Olejník

2 Damir Ban

3 Brett Ira

New England IPA

1 Karel Nečada

2 Milan Bez

3 Russell Wickwar

Imperial Stout

1 Peter Vaňo

2 Milan Lazan

3 Petr Slepánek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!