Sobota 18. ledna 2020svátek má Vladislav 3 °C déšť se sněhem Předplatné LN
2. července 2015 5:04 Lidovky.cz > Relax > Pivo a pivovary

Příjemné testování. Výzkumníci zkoušejí pitelnost českého piva

Možná se připojí i zahraniční pijáci, ti čeští jsou na domácí produkci zvyklí (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Možná se připojí i zahraniční pijáci, ti čeští jsou na domácí produkci zvyklí (ilustrační foto). | foto: Českomoravský svaz minipivovarů

Sérií pokusných workshopů pokračuje Výzkumný ústav pivovarský a sladařský ve zjišťování, zda je české pivo pitelnější než jeho zahraniční obdoby. Hodnotitelé na nich porovnávají, jaké pivo se jim pije lépe a snáze.

Jak přibližuje Věra Hönigová, tajemnice výzkumáku, letos již proběhla tři setkání. „Nyní se uvažuje o zapojení zahraničních hodnotitelů, protože čeští mohou být na tuzemský mok více zvyklí,“ pokračuje Věra Hönigová. Výsledky pokusů chce výzkumná organizace podrobněji představit po prázdninách.

Podle dosavadních zjištění je české pivo skutečně pitelnější než zahraniční typu pils. Tedy více láká k dalšímu napití, ale zároveň také zabraňuje konzumentovi, aby se cítil přesycený, i když vypije větší objem tekutiny, uvedla Hönigová.

Podobné testy byly již v roce 2013 kritizované Nejvyšším kontrolním úřadem, kdy získal ústav na projekt zkoumání pitelnosti třináctimilionovou podporu ze strany ministerstva zemědělství. „Po dvou letech ministerstvo projekt přestalo podporovat, ale ve smlouvě o ukončení podpory zavázalo příjemce dotace jen k tomu, aby publikoval jeden článek v odborném tisku a sepsal metodiku na stejné téma,“ uvedl tehdy úřad.

Podle Hönigové je však dnes testování součástí celé série zkoumání, v nichž se zjišťují senzorické vlastnosti piva a testují odrůdy sladovnického ječmene potenciálně vhodné pro pěstování v Česku. Ročně stojí projekty přibližně sedm milionů korun. Částečně jsou financovány pivovary a šlechtiteli, institucionální podporu mají od ministerstva zemědělství.

Z údajů loňské výroční zprávy drží ve Výzkumném ústavu pivovarském a sladařském největší podíl Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond (32,93 procenta), pětinu akcií vlastní Plzeňský Prazdroj, následují Pivovary Staropramen (8,67 procenta) a další pivovary a sladovny. 

Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Ranč Zorro pedofilního milionáře Jeffreyho Epsteina v poušti v Novém Mexiku,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Sexting | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Členové saudských speciálních sil během zásahu ve Velké mešitě v Mekce. (1979) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

Fresenius Medical Care - DS, s.r.o.
Lékař/lékařka - Nefrolog - Mělník

Fresenius Medical Care - DS, s.r.o.
Praha, Středočeský kraj, Ústecký kraj