Porodní bolesti nebo spíš libovůle úřadů způsobila, že Monopol musel několikrát odsunout termín otevření. Poprvé jsem tak jeho pivo ochutnal až poslední květnový víkend při zahájení teplické lázeňské sezóny. Před stánkem, kde se čepovala polotmavá jedenáctka (velmi rychle došla), světlá dvanáctka a svrchně kvašený Ale, se tvořila vůbec nejdelší fronta. A přesně po týdnu jsem se dostal přímo do pivovarské restaurace.
Schovává se v bývalém tanečním sálu U Labutě na Masarykově třídě za kavárnou rovněž patřící Monopolu. Technologie na výrobu piva je v prvním patře stejně jako galerie s několika stoly, příjemnější a pohodlnější posezení nabízejí stoly a židle v přízemí. Při mé návštěvě se v nekuřácké a stylově vybavené restauraci čepoval světlý ležák 12° (půl litru za 33 Kč), polotmavý ležák Karlík 11° (za 33 Kč), polotmavý višňový ležák (za 36 Kč) a čtrnáctistupňový Ale (za 45 Kč).
První volba padla na svrchně kvašený speciál. A stejně jako na lázeňské i při konzumaci přímo v minipivovaru přináší velmi dobrý zážitek. Ač ze začátku působí lehce (i díky jeho svěží citrusové vůni), chuťový požitek rychle umocňuje mocná hořkost. „Ejl“ zdobí velká pitelnost. Využil jsem pak i pivní degustační set - výčepní do skleniček na dřevěném prkýnku natočí decilitrové vzorky všech čtyř naražených piv za celkových 49 korun.
Polotmavá jedenáctka působí jako lehké pivo ideální na odpoledne po práci, světlá plná dvanáctka v sobě nese všechny atributy klasického ležáku a polotmavý višňový speciál překvapuje ideálně smíchanou chutí bez „sladkých“ dojmů. Zkrátka rychlá návštěva se povedla a nezbývá než sládkovou Martinu Valterovou pochválit.
Produkty minipivovaru Monopol jsou už druhými pivními specialitami, které lze v Teplicích ochutnat. Pionýry tu byly svrchně kvašený Mistr lázeňský a Ležák lázeňský prodávané přímo v lázních. Ty však vaří litoměřická Labuť. Takže až nyní je teplická pivovarská tradice definitivně obnovena.