130 let
Možná už 11. května se otevřou zahrádky hospod. Do té doby neprodané pivo se kazí.

Možná už 11. května se otevřou zahrádky hospod. Do té doby neprodané pivo se kazí. | foto: Michal Sváček, MAFRA

Doporučujeme

Pivovary pravděpodobně vylijí přes 300 milionů velkých piv. Stát jim alespoň vrátí zaplacenou daň

Pivo
  •   17:29aktualizováno  17:46
PRAHA - Pivovarníci dosáhli úspěchu. Dostanou zpět spotřební daň z neprodaného piva. Poslanci schválená úprava zákona se ale vztahuje jen na situaci právě zavřených hospod a letošní koronavirové krize. Případy, kdy se nepodaří prodat už zdaněné pivo, se však stávají každý rok. Ministerstvo financí proto chystá možnost daňové vratky i do budoucna.

Zavření hospod ničí jejich provozovatele. Kromě propadu tržeb a všech příjmů budou muset začít v nejbližších týdnech vylévat sudové pivo, nakoupené před nouzovým stavem.

Podle odhadu Českého svazu pivovarů a sladoven je tak v sázce čtvrtletní produkce v objemu 1,5 milionů hektolitrů, tedy v přepočtu 300 milionů velkých čepovaných piv. Pivovarům navíc donedávna hrozilo, že z neprodaného (a likvidovaného) piva odvedou státu přes sto milionů korun na spotřební dani.

Daň z nespotřeby?

Přestože by spotřební daň měla být i podle regulí EU daní ze spotřeby, nemají za současného znění zákona pivovary na vrácení daně nárok, i když pivo prokazatelně nebude spotřebováno. To má napravit novela zákona, kterou už schválili poslanci a budou o ní ještě jednat senátoři.

Pivovary startují projekt na záchranu českých hospod. Zákazníci zaplatí teď, útratu si vyberou později.

Stát si totiž od pivovarů bere spotřební daň ve chvíli, kdy skončí výroba a produkt sládek označí za pivo. Pivovary ho pak ale často skladují před cestou do hospod a obchodů ve vlastních distribučních centrech. Pokud z nějakého důvodu nemůže pivo putovat dál k zákazníkům - například kvůli zjištěné vadě kvality nebo jako nyní kvůli zavřeným hospodám - musí se vylít. 

„Opravit“ ho, nebo stočit do lahví a prodat následně do obchodů nelze. A na vrácení daně z neprodaného zboží nemá pivovar v tomto případě nárok.

„Identická situace je u piva, které se vrací z hospod provozovaných přímo pivovarem. Ani v tomto případě současná legislativa neumožňuje požádat o vrácení spotřební daně,“ posteskla si ředitelka Svazu pivovarů Martina Ferencová.

Ministerstvo financí a poslanci po mnoha apelech svazu vyhověli. Letos bude v těchto případech možné vratku daně uplatnit. Co bude dále ale není jisté. Ministerstvo ovšem chystá další novelu, ta by umožnila vrácení daně i v budoucnu.

Třeba v případech, že se ve skladech a vlastních hospodách pivovarů proslulý nápoj před prodejem zkazí, na festivalech a podobných akcích jej zákazníci nevykoupí a podobně.

„Pracujeme na řádné novele zákona o spotřebních daních, v níž je po diskuzích se zástupci Českého svazu pivovarů a sladoven připraveno věcné řešení, které má rozšířit stávající možnosti, kdy pivovary budou moci vracet pivo do režimu podmíněného osvobození od daně s nárokem na vrácení daně,“ reagoval Tomáš Weiss z tiskového oddělení ministerstva financí.

Drastický dopad na obor pohostinství

Pivovary ale vítají už aktuálně v Parlamentu projednávanou úpravu. Jde teď o čas, aby změna zákona začala platit brzy. „Každý další týden, kdy trvají vládní nařízení, má drastický dopad na celý segment pohostinství. Na pivovary dopadá nejen propad prodejů, který je v řádech desítek procent, ale kritické je to pro nás i z pohledu aktuálních zásob sudového piva, které máme na skladě a nebudeme mít možnost je prodat,“ vyjádřila se Pavlína Kalousová, ředitelka firemních vztahů a komunikace v Plzeňském Prazdroji.

Přibývá webů na záchranu pivovarů. Najdi ten svůj, volající o pomoc.

Podobná hrozba likvidace neprodaného piva, jako v případě distribučních skladů pivovarů nebo jejich vlastních hospod, panuje i v případě piva v hospodách, které pivovarům nepatří. Tedy ve většině z celkem 40 tisíc hospod a restaurací po Česku. 

V případě, že se tam nestihne pivo včas prodat nebo ho hospodský z nějakého důvodu reklamoval a vrátil dodavateli, mají výrobci nárok na vrácení spotřební daně už podle současné verze zákona.

Dosud tak platila paradoxní situace. Při vracení nespotřebovaného piva z „cizí“ restaurace mohou dnes pivovary o vrácení daně žádat, v případě stažení neprodaného piva z vlastní restaurace nebo skladu nikoliv. 

Autor: Miroslav Petr
  • Vybrali jsme pro Vás