Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

‚Radler‘ je jen náš. Heineken se soudí o právo na název pivní limonády

Pivo

  12:26
Heineken nevzdává boj o pověstného „cyklistu“, tedy směs piva a limonády, které (nejen) v německy mluvících zemích nikdo neřekne jinak než radler. V Česku měl Heineken ale tohle slovo patentované a u soudu nyní žaluje patentový úřad, který po čase pivovaru výhradní právo na radlera upřel.

Zlatopramen Radler foto: www.heinekenceskarepublika.cz

Kauza s označením pivní limonády slovem „radler“ se po letech vrací. Pražský městský soud se bude zabývat správní žalobou společnosti Heineken proti rozhodnutí Úřadu průmyslového vlastnictví, který před víc než třemi lety zneplatnil její dříve přihlášenou ochrannou známku radler.cz.

V Heinekenu, který je trojkou na českém trhu a kterému u nás patří pivovary Starobrno, Krušovice a Velké Březno, tvrdí, že označovat pivní limonády slovem radler mohou v Česku jen oni. Přestože se v podstatě jedná o obecné pojmenování jedné a ve světě běžně rozšířené kategorie nápojů.

V hodnocení ležáků opakovaně pohořel strakonický pivovar

V žalobě, ze které citovala agentura ČTK, Heineken uvádí, že se zneplatněním v roce 2013 cítí „zcela zásadním způsobem dotčen na svých právech“. Podle zastánců volného použití slova radler je to však podobné, jako kdyby se někdo domáhal výhradního práva ke slovům „pivo“ nebo „voda“.

Radler z Krušovic se neujal

V roce 2001 totiž přihlásil na patentovém úřadě označení „radler.cz“ pivovar Krušovice, vedený tehdy renomovaným pivovarnickým manažerem Pavlem Gregoričem. Krušovice zkoušely tento pivní mix po vzoru německých radlerů prodávat, ale chabý zájem zákazníků výrobu nakonec v roce 2009 zastavil.

Pak krušovický pivovar ovládl Heineken a s ním i všechny ochranné známky. V roce 2011 ale přišla česká pivovarnická dvojka Staropramen na trh se svým pivním mixem Cool Lemon a z téhle kategorie se vmžiku stal nevídaně rostoucí šlágr. Většina největších producentů u nás ho začala vyrábět, přidal se i Heineken - tentokrát v rámci své značky Zlatopramen. A i když po počátečním boomu zájem pak postupně ochladl, svůj malý podíl na pivním trhu mají pivní limonády nadále.

Pivovary používají různá označení, řada z nich, například Chodovar nebo budějovický Samson, si však zpočátku trvala na výrazu „radler“. Pod tlakem Heinekenu však postupně všichni začali používat jiný výraz, radler zůstal v podstatě jen u značky Zlatopramen.

Zlatopramen Radler
Celkové výsledky degustace radlerů.

Radlery, nejčastěji namíchané v poměru piva a limonády jedna ku jedné a s obsahem mírně nad dvě procenta alkoholu, sice pocházejí z Německa, ale dnes už je tato kategorie rozšířena po celém světě. A leckde (včetně Česka) i ve variantě limonády, smíchané s nealko pivem.

Z toho vycházely i argumenty pivovarů. „Z pohledu praktického rozumu a vnímání reality takové, jaká je, jsme přesvědčeni, že registrace tohoto názvu coby ochranné známky v České republice je velmi nešťastná,“ vysvětloval v roce 2012 mediální zástupce Samsona Michal Donath.

Rok poté patentový úřad označil registraci známky radler za neplatnou. Nyní, v situaci, kdy tento název už zdejší pivovary prakticky vůbec nepoužívají, se Heineken pokouší, aby mu soud výhradní právo vrátil.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!