Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Pivo a pivovary

Řidiči hodně pili, tak Vladimír Černohorský vymyslel pito

Že je v Česku 300 minipivovarů? Málo. „Kolem roku 1900 jich v českých zemích... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Že je v Česku 300 minipivovarů? Málo. „Kolem roku 1900 jich v českých zemích... | foto:  Michal Šula, MAFRA

Už několik desítek let patří k českému pivovarnictví. Vladimír Černohorský se nejdřív proslavil jako výzkumník, teď sládkuje v Úněticích i Rakousku.

Mluví o sobě jako o úplném klasikovi a za největší štěstí bere to, když může uvařit dobrou desítku a ležák. „Což taky považuji za úplně nejtěžší. Tato piva jsou čistá, a je v nich proto znát každé zaváhání. Naopak u svrchně kvašených piv je možné leccos oku i chuti skrýt,“ vysvětluje Vladimír Černohorský. Nyní pracuje jako vrchní sládek v obnoveném Únětickém pivovaru, za sebou má téměř třicetiletou praxi ve výzkumu.

Od poloviny šedesátých let pracoval v Pokusném a vývojovém středisku pro pivo a slad v pražském Braníku. Ve dvou malých varnách tam mohl experimentovat s chmelem. A se svým týmem vynalezl v tehdejším Československu řadu zlepšováků. Tím nejznámějším je pito. Tedy nealkoholické pivo. „Vzniká přerušovaným kvašením. Kvasinky si hlídám tak, aby vytvořily jen minimální množství alkoholu,“ popisuje Černohorský.

Prázdninový seriál

Toto je ukázka z článku, který je součástí letního seriálu Lidé od piva. V tištěných Lidových novinách vychází každý prázdninový pátek. 


Zadání v sedmdesátých letech dorazilo od Besipu. Organizace chtěla vyřešit rostoucí potíž – stále víc mužů a žen sedalo za volant po vypití alkoholu. Proto bylo nutné vymyslet „něco na způsob piva“, ale neškodného. „Od Besipu jsme za to dostali druhou cenu, medaili mám ještě někde schovanou. První byli učitelé z dopravních hřišť, třetí skončili lidé, kteří vymysleli odrazová sklíčka tuzemské výroby,“ vybavuje si Černohorský.

V roce 1975 pivovary uvařily první tři tisíce hektolitrů pita, o pět let později výstav vystoupal na 43 tisíc hektolitrů. I když bylo pito československým vynálezem, první nealkoholická piva se vařila už mezi válkami v USA a po roce 1945 i v Německu a Švýcarsku.

Pán v rakouském zámeckém pivovaru

Když dnes přijde řeč na jeho mateřský podnik, bez zaváhání odpoví: „Únětický pivovar. Tomu jsem zasvětil poslední léta, kolegové jsou srdcaři. Mám několik svých receptů. Dělám tam velké týdenní degustace, které jsou pro pivovar bez velké laboratoře v zádech pro posouzení kvality výrobků nezastupitelné.“ Když se v Úněticích v roce 2011 obnovovala výroba, kapacita byla tři tisíce hektolitrů. Dnes je trojnásobná.

Souběžně sládkuje v rakouském zámeckém podniku Schlossbrauerei Weinberg, kde je letos už dvacátým rokem. „Jezdím tam dvakrát do měsíce, na starosti mám vlastní přípravu mladiny, pak to po mně přebírá kolegyně a dotahuje do hotového piva,“ přibližuje. 

Ondřej Stratilík

Autor

Ondřej Stratilíkondrej.stratilik@lidovky.czČlánky

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?
Jarní úklid raz dva: Jak na čistou podlahu i bez lezení po kolenou a otravného ždímání hadru?

Přes zimu jsme si do domácností natahali spoustu nepořádku, kterého je teď potřeba se zbavit. Doba si žádá pořádný jarní úklid. V redakci jsme...