Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Semínský pivovar s barokním zámkem je na prodej

Pivo

  11:15
Narodil se tu známý architekt Josef Gočár, teď je však z barokního zámku s pivovarem v Semíně na Pardubicku ruina. Majitel areál prodává za tři miliony korun, na opravy prý nemá sílu ani peníze.

Historická budova pivovaru v Semíně. foto: Mapy.cz

Že by vzácnou nemovitost odkoupila radnice, není reálné. „Jeden čas jsem navrhoval zastupitelům, že bychom pivovar koupili, a snažili se jej zachránit. Ale pro nás jako malou obec, která má rozpočet 6,5 milionu korun, to je demagogie, to by nešlo,“ prohlásil Jaroslav Trubač, starosta Semína.

Památku dnes vlastní syn Jana Kubíčka. Jeho otec získal pivovar po revoluci. Se společníky se ale nedohodli na nutných opravách. „Nemám už sílu to zvelebovat. Nejmladší syn nemá čas,“ krčí rameny Kubíček.

Proto stavby zkouší prodat. Odhadní cena činila šest milionu korun, nabízejí je za polovic. „Nejraději bych tam viděl Gočárovo muzeum a malý pivovar, ale ta návratnost investice je dlouhá,“ myslí si Kubíček. Podle něj mohou opravy vyjít na desítky milionů korun.

Barokní zámek v Semíně pochází ze 16. století. Na konci 17. století k němu přibyl pivovar, v kterém se vařilo pivo více než 200 let. Jedním ze sládků byl otec nejznámějšího českého funkcionalistického a kubistického architekta Josefa Gočára.

Posledním majitelem byl Jindřich Dvořák, který neprosperující pivovar v roce 1926 zavřel. Poté objekty, které postupně chátraly, využíval jako sklady pardubický a chrudimský pivovar, fungovaly v něm i byty. Pivovar dodnes skrývá původní technologie.

Autoři: ,

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!