Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

‚Sládek pivo vaří, výčepní ho dělá‘ mistrem republiky v čepování piva je Ostravan

Pivo

  14:24
PLZEŇ - Vítězem soutěže o nejlepšího českého výčepního Master Bartender se stal Ostravák. Finalisté předvedli své schopnosti při čepování hladinky, třetinky a přípravě „lahváče“. Do nejužšího výběru se letos probojovalo i šest žen.

Výčepní roku ze Slezské P.U.O.R. v Ostravě foto: Plzeňský Prazdroj

Zavalitý mladík s koženou zástěrou kolem pasu skládá na pult sklenice z větší části naplněné hustou pěnou. Tenká vrstva piva se krčí někde u dna. „Tak můžem“ utírá si ruce do zástěry jeden z finalistů soutěže, která je fakticky mistrovstvím republiky v čepování piva. Pípu a celý výčep má před závěrečným kláním připravený tak, jak je zvyklý ze své domácí hospody.

Minuta na přípravu a dvě na načepování tří dokonalých piv v různých stylech. Hlavní je správně vyčištěné a vychlazené sklo. Nejprve klasický půllitr „na hladinku“, což je nejrozšířenější a nejsprávnější způsob. Čepuje se na jeden zátah, po skle v úhlů 45 stupňů s krémovou pěnou vysokou až na čtyři prsty.

Finalista soutěže Master Bartender čepuje hladinku, jeden ze soutěžních stylů čepování

Následuje malé pivo v českých hospodách netradiční gobletové sklenice, tedy vysokém třetinkovém poháru na stopce. Čepování je o poznání těžší. Nejdříve se musí na míru, takzvaně „na čochtana“ – tedy bez pěny, která se dočepuje samostatně nakonec. A nakonec „lahváč“, který je podle finalistů nejvíce obávanou částí. Nalít pivo z láhve tak, aby se vytvořila správná pěna a pivo ze sklenice nepřeteklo je téměř věda.

Výčepní musí být showman

Načepovat dobré pivo je však především show. Perfektní teoretická příprava a dokonalá hladinka k titulu nestačí. „Sládek pivo vaří, výčepní ho dělá,“ říká předseda poroty a obchodní sládek Plzeňského Prazdroje Václav Berka. „Důležitá je i osobnost výčepního, jeho charisma, jak komunikuje s hosty,“dodává.

Jedenáctý ročník soutěže o nejlepšího českého výčepního Pilsner Urquell Master Bartender probíhá v šesti regionálních kolech. Testují se znalostí z historie a výroby piva a zkouší se jeho čepování a servírování. Letos z více než dvou set přihlášených postoupilo do finále dvacet jedna nejšikovnějších, z toho šest žen.

Jedenadvacetiletá výčepní z plzeňského Lokálu Pod Divadlem Kateřina Ptáčková i přes nervozitu odrážela otázky poroty. „Kolik za směnu rozbijete skla?“ „To záleží na tom, jak se vyspím.“ Máte hodně štamgastů? „Jistě, ke mně chodí spoustu lidí. Jeden pán dokonce tvrdí, že mě miluje, ale nemůže s tím nic dělat, protože má doma přísnou ženu,“ smála se.

Žena za výčepem

V tradičně mužské disciplíně, se ženy v posledních letech prosazují. Loni si stříbrný půllitr odnesla plzeňská výčepní Martina Navrátilová, letos však soutěž na všech příčkách ovládli muži. Vítězem se stal Michal Prokeš z podniku Slezská P.U.O.R. v Ostravě.

Kromě samotného čepování musel ve finále obstát v přísném teoretickým pohovoru a slepé degustaci. Poradit si ale musel i s čepováním do kelímků pro velké množství návštěvníků pivovarského hudebního festivalu.

Soutěžní pravidla letos přitvrdila. „Finalisté musí ještě před závěrečným čepováním před porotci v utajení obstát v kontrole ve své hospodě. V domácím prostředí, mimo soutěž, kdy to nečekají,“ říká předseda poroty Berka. Podle sládků se v Česku zvyšuje povědomí o pivu, stále lépe se o něj pečuje a lidé mají proto také stále větší nároky.

Ocenění finalisté. Zleva: Mirek Nekolný z Čelákovic Michal Prokeš z Ostravy a...
Porota hodnotí načepovanou třetinku.