Pondělí 26. září 2022, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sto let staré pivo? Chutnalo prý jako víno

Pivo

  5:09
Probíhající rekonstrukce pivovaru v Záhlinicích na Kroměřížsku odkryla poklad. Stavebníci před několika týdny našli v zazděném větrání ležáckého sklepa tři plné pivní lahve ze začátku 20. století. „Jeden vzorek připomínal svrchně kvašená piva," popisuje Aleš Přinosil, který se zúčastnil jejich otevření a ochutnávání.

Tři nalezené lahve ze záhlinického akciového pivovaru. foto: Českomoravský svaz minipivovarů

Otevření archaických lahví s korkovým špuntem se prý nikdo nebál, otrávení nepřipadalo v úvahu. Po nalití zjistili, že dvě piva byla světlá - u jednoho z nich cítili sirnou přítomnost -, třetí tmavé mělo chuť „mírně do cherry“.

„Ten nápoj nebyl nepříjemný, co se týče konzistence, šlo o mírně zakalenou tekutinu,“ přibližuje Aleš Přinosil, který v Záhlinicích provozuje sladovnu a po rekonstrukci tamějšího pivovaru by rád obnovil i vaření. „Neočekávali jsme, že to nalezené pivo bude pěnit a že bude mít chmelovou hořkost. Degustační dojem bych přirovnal k suchému vínu,“ pokračuje Přinosil.

Vzorky jsou teď ve Výzkumném ústavu pivovarském a sladařském, kde se analyzují. „Zajímají nás rozbory na fytotoxiny, dextriny a další analytické hodnoty. Technologii sice známe, ale surovinu téměř ne,“ dodává Přinosil s tím, že i ječmen používaný na začátku 20. století byl jiný než dnes.

I když se při rekonstrukci pivovaru v Záhlinicích našla řada prázdných lahví a střepů, plné byly jen tři. Nejspíš je tam kdysi zapomněli dělníci.

Autor:

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Zesnulá královna bude i za stovky let vypadat jako živá, říká balzamovač

Premium Trvající pieta ve Velké Británii za zesnulou královnu Alžbětu II. a vystavení rakve vyvolává mimo jiné řadu otázek...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!