31. května 2016 12:30 Lidovky.cz > Relax > Pivo a pivovary

Strakonický Dudák loni skončil v zisku, ubylo mu reklamací

Pivovarnictví ve Strakonicích má mnohaletou tradici.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pivovarnictví ve Strakonicích má mnohaletou tradici. | foto: Pivovar Dudák

STRAKONICE Jeden z posledních průmyslových pivovarů, vlastněných u nás městem, sice zaznamenal loni nižší výstav, ale hospodařil v kladných číslech. Údajně pomohla loňská výměna sládka.

Měšťanský pivovar Dudák Strakonice je po letech v zisku. Loni vydělal téměř 700 tisíc korun, o rok dříve skončil pivovar ve ztrátě zhruba deset milionů korun. Vyplývá to z hospodářských výsledků, zveřejněných majitelem pivovaru, kterým je město.

Podle mluvčí radnice Markéty Bučokové Dudák vykázal zisk díky úsporám v nákladech a menšímu množství reklamovaného piva.

Obrat a další ukazatele chce pivovar, prezentovaný značkami jako je Dudák, Klostermann, Král Šumavy nebo Otavský zlatý, zveřejnit až poté, co se s výsledky seznámí městští zastupitelé. Podle ředitele podniku Marka Pohanky reklamací ubylo s příchodem nového sládka Dušana Krankuse v polovině loňského roku.

Nižší výroba, lepší výsledek


Pivovaru se podařilo hospodařit se ziskem navzdory nižší výrobě. Loňský výstav pivovaru totiž činil přes 60.300 hektolitrů, meziročně tak byl o 2500 hektolitrů nižší. Údajně také proto opustila letos v lednu pivovar tehdejší předsedkyně představenstva Marcela Vlčková.

Výrobu by mohly pomoci zvýšit nové etikety, korunky a zlevnění lahvového piva, které pivovar chystá na léto. „Snižujeme ceny všech lahvových piv. O korunu až dvě koruny,“ uvedl Pohanka.

Pivovar nyní vaří svůj první pšeničný speciál, který lidé budou moci poprvé ochutnat na tradiční Pivovarské pouti 25. června. Dudák je jedním z posledních pivovarů v České republice vlastněný městem.

Loni v únoru odvolal nově zvolený starosta Strakonic Břetislav Hrdlička tehdejšího ředitele pivovaru Jaroslava Tůmu. Podle auditu v pivovaru chyběly bedny a prázdné lahve za více než tři miliony korun. Policisté ale trestný čin neodhalili.

ČTK