Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Plzni vypukly oslavy 174 let značky Pilsner Urquell

  16:20
Největší oslavy českého piva Pilsner Fest přilákaly první říjnovou sobotu do areálu Prazdroje v Plzni na 50 tisíc lidí. Ze zhruba 150 výčepních míst se prodalo během dne přes 100 tisíc půllitrů plzeňských piv. Příští výročí už pivovar zřejmě oslaví pod novým vlastníkem.

Před 174 lety vzniklo v Plzni pivo, kterým se inspiruje dnes 70 procent světové produkce. foto: Plzeňský PrazdrojLidovky.cz

Letošní Pilsner Fest, připomínající 174 let od uvaření první várky piva Pilsner Urquell, přivítal podle údajů pořadatelů více než 50 tisíc návštěvníků. Během soboty se prodalo přes 100 tisíc půllitrů ležáku a dalších plzeňských piv, takže v průměru na jednoho účastníka oslav vycházejí dvě piva.

K dispozici byly kromě toho desítky stánků s jídlem, rozšířené prohlídky pivovaru, kapely na dvou hlavních scénách i menších pódiích.

Sláva pokračuje v dalších městech

Stejně jako vloni neskončily oslavy plzeňského ležáku pouze Pilsner Festem v hlavním městě piva. Na festivalový den totiž navážou ještě regionální slavnosti po celé zemi, které také připomenou jeho 174. výročí.

V říjnu a listopadu budou vybrané restaurace a pivnice čepovat nefiltrovaný Pilsner Urquell ze stylového dřevěného sudu, který přiveze na svém tradičním koňském povozu poslední česká formanka Jana Šůsová za doprovodu plzeňského sládka. Společně s nimi dorazí i muzika.

Oslavy se z Plzně přesouvají nejprve 6. října do pražské pivnice U Pinkasů, pak do některých dalších krajských měst Česka. Skončí opět v Plzni - 11. listopadu.

174. výročí od doby, kdy bavorský sládek Josef Groll uvařil v Plzni první světlý spodně kvašený ležák, oslavuje Prazdroj v roce, ve kterém finišují jednání o změně vlastníka. V září stvrdili současní majitelé - akcionáři globální pivovarnické dvojky koncernu SABMiller - dřívější dohodu, podle které prodají všechna svá aktiva po světě (včetně Prazdroje) světové jedničce skupině AB Inbev.

Nově vzniklý gigant však musí s ohledem na antimonopolní regule část získaných pivovarů prodat. Týká se to i Prazdroje v Česku a dalších pivovarů ve střední Evropě.

Jednání se zájemci už probíhají dávno, spekuluje se, že Prazdroj by mohl skončit v rukou některé nadnárodní i domácí finanční skupiny nebo čínských či japonských výrobců piva.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!