130 let
Pilsner Urquell je dobré pivo. Akorát že obsahuje málo rýže.

Pilsner Urquell je dobré pivo. Akorát že obsahuje málo rýže. | foto: Plzeňský Prazdroj, Lidovky.cz

Všechno je jinak. Asahi vrací Prazdroj. Jen se neví, komu

Pivo
  •   14:50
PLZEŇ - Japonský pivovarnický gigant podle důvěryhodného zdroje nepřevezme Plzeňský Prazdroj, jak v pátek oznámil český pivovarnický lídr. Na poslední chvíli vyhodnocené vzorky značky Pilsner Urquell totiž prokázaly, že slavné české pivo obsahuje méně rýže než Japonci předpokládali.

Koncern Asahi Group Holdings doslova na poslední chvíli couvl z nákupu Plzeňského Prazdroje a dalších pivovarů v Polsku, Slovensku, Maďarsku a Rumunsku. Překvapivá zpráva přichází na Apríla (což je v tomto případě nutno vzít na zřetel), pouhý den poté, co Prazdroj oznámil, že Asahi po víkendu přebírá tyto středoevropské pivovary.

Laboratoře japonského Food and Beverage Research Institute v Osace totiž podrobily detailnímu rozboru značku Pilsner Urquell, což je nejprestiznější pivo z celé získané skupiny výrobců, a zjistily, že renomovaný český ležák, který se měl stát výkladní skříní koncernu Asahi po celém světě, obsahuje pouhých 11,7 procenta rýžového sladu.

Šlendrián odhalili na poslední chvíli

“Mnohem víc je tam ječného sladu, což je pro náš záměr masového rozšíření údajné plzeňské dvanáctky nepřijatelné. Dalo by se to částečně kompenzovat přidáním většího podílu saké, ale to by zas cenu toho plzeňského moku neúměrně podražilo,” vyjádřil se nejmenovaný manažer Asahi.

V Prazdroji tuto informaci nepotvrdili, ale ani nevyvrátili. “Značku Pilsner Urquell milují všichni milovníci piva,” odpověděla mluvčí pivovaru Jitka Němečková na konkrétní dotaz, jaký podíl rýže plzeňské pivo obsahuje.

Očekávaný prodej do rukou japonské věhlasné pivovarnické skupiny se tak nekoná. Značka Pilsner Urquell byla totiž v podstatě to jediné, proč Asahi celou skupinu pivovarů kupoval.

Problém však je v tom, že nikdo neví, komu mají Japonci Prazdroj vrátit.

Původně patřil koncernu SABMiller, který však byl pohlcen světovým lídrem AB Inbev (vaří například světoznámé i v Česku oblíbené kukuřičné pivo Budweiser). Jenže AB Inbev se teď k Prazdroji také nehlásí, protože z nařízení evropského antimonopolního úřadu se musel Prazdroje a zmíněných dalších středoevropských pivovarů kvůli hrozbě vzniku dominantního hráče v Evropě zbavit.

Plzeňské bude vařit Franta

Prazdroj tak v tuto chvíli nepatří nikomu. Plzeňský primátor Martin Zrzavecký už vyzval členy Plzeňského právovárečného měšťanstva, kterým komunisti sebrali (podle jejich vlastního tvrzení dosud stále ještě ani nesebrali) pivovar po roce 1945, aby urychleně obsadili všechny sklepy, varnu, spilku i šalandu.

“Po Japoncích, Jihoafričanech, Američanech a Belgičanech a Brazilcích a pak zase Japoncích se náš milovaný Prazdroj konečně vrátí do těch správných rukou. Říkal mi kamarád Franta, že umí vařit pivo, tak jsem ho právě jmenoval novým sládkem Prazdroje,” oznámil primátor.

Otázkou však je, zda bude mít Franta v čem pivo vařit. Jen několik desítek minut poté, co se městem roznesla zpráva, že Prazdroj momentálně nemá vlastníka, ohlásily některé výkupny barevných kovů, že jim plzeňští bezdomovci začali svážet nezvykle velké množství měděných plechů, tvarem připomínající díly pivovarnické varny.

Pozn: „Upozorňujeme čtenáře, že dnes je 1. dubna“

Autor: pet
  • Vybrali jsme pro Vás