130 let
Stanislav Bernard se stal během soutěže čestným prezidentem Českomoravského svazu minipivovarů.

Stanislav Bernard se stal během soutěže čestným prezidentem Českomoravského svazu minipivovarů. | foto: Viktor Chlad, Lidové noviny

Z jarní ceny vyšel nejlépe Pivovarský dvůr Zvíkov

Pivo
  •   8:55
Deset hodin trval devátý ročník sobotní degustační soutěže Jarní cena českých sládků. Ve čtrnácti kategoriích uspěla řada regionálních a lokálních značek, například nejlepší výčepní se podle poroty vaří v příbramském Podlesí.

Jarní cena českých sládků 2015

Světlé výčepní: Brdonoš (Pivovar Podlesí, Příbrami)

Světlý ležák: Zlatá labuť 11° (Pivovarský dvůr Zvíkov)

Polotmavý ležák: Řepiš (Pivovar U Stočesů, Rokycany)

Tmavý ležák: Černé poupě (Pivovar Antoš, Slaný)

Světlý speciál: Zlatá labuť 13° (Pivovarský dvůr Zvíkov)

Polotmavý speciál: Grošák (Pivovar Koníček, Vojkovice)

Tmavý speciál: Černá svině (Černokostelecký zájezdní pivovár, Kostelec nad Černými Lesy)

Silný speciál: Zvíkov Stout Strong (Pivovarský dvůr Zvíkov)

Pšeničné pivo: Valášek (Minipivovar Valášek, Vsetín)

Pale ale: Cornel Single Malt Ale (Podklášterní pivovar Třebíč)

IPA: Albrecht 15° (Zámecký pivovar Frýdlant)

Silné svrchně kvašené pivo: Indian Black ALE (Pivovar Mordýř, Dolní Ředice)

Stout: Irish Stout (Pivovárek Na Kopečku, Svitavy)

Během soutěže se předávalo ocenění Stanislavu Bernardovi z Rodinného pivovaru Bernard za dlouhodobý přínos a podporu minipivovarů. Právě on se před lety zasloužil o to, aby minipivovary platily poloviční spotřební daň. Odhaduje se tak, že ročně ušetří asi 50 milionů korun. Stanislava Bernarda i proto jmenovali čestným prezidentem Českomoravského svazu minipivovarů. „Velice si toho vážím a těší mě hlavně to, že jsme výrazně na počet obyvatel počtem minipivovarů předstihli například Německo,“ komentoval to Bernard.

Během samotné soutěže se degustovalo 430 vzorků ze 115 pivovarů. Přitom když jarní cena před osmi lety začínala, zúčastnilo se pouze 27 pivovarů a 40 vzorků. Piva hodnotilo více než 80 degustátorů, kteří se střídali v sedmi základních degustačních komisích po sedmi členech a poté ve speciálních finálových komisích.

Nejlepší svrchně kvašený speciál IPA vaří podle poroty ve Frýdlantu, tmavý ležák ve Slaném a světlé výčepní v Pivovaru Podlesí v Příbrami. Vůbec nejúspěšnější značkou se stal Pivovarský dvůr Zvíkov, kde soutěž v sobotu 21. března 2015 probíhala. Minipivovar bral tři první místa.

V předvečer Jarní ceny českých sládků se konala 7. valná hromada Českomoravského svazu minipivovarů, na které byli přijímáni noví členové. V současné době má svaz 94 činných členů a deset přispívajících, dva minipivovary ukončily činnost. V rámci valné hromady proběhly vzdělávací semináře pro sládky minipivovarů. „Aby se minipivovary udržely na trhu, musí dostávat zákazníci kvalitní pivo. Otázka kvality je při výrobě piva stěžejní,“ dodává Jan Šuráň, prezident svazu.

Autor: ost
  • Vybrali jsme pro Vás