8. června 2015 11:43 Lidovky.cz > Relax > Pivo a pivovary

Zaostřeno na: dvanáctka Lyer z Modravy

Na šumavské Modravě se pivo vaří od roku 2014. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na šumavské Modravě se pivo vaří od roku 2014. | foto: Pivovar Lyer

Jsou minipivovary, které slouží jako samostatná živnost a musí se hodně snažit, aby se k nim zákazníci vraceli. A pak jsou tu ty, jež plní roli zpestření či kratochvíle při jiném podnikání. To je i případ firmy Lyer na Modravě. V kvalitě piva se tenhle fakt samozřejmě odráží.

Když loni v lednu na Modravě vznikl při penzionu nový minipivovar, nebyl v tomhle koutu Šumavy prvním. Už od roku 2011 se pivo vaří i v blízké Kvildě. O té ale zase někdy příště. Lyer se do žádných velkých experimentů nepouští, jeho sortiment představuje klasickou pivní produkci - desítku, jedenáctku a dvanáctku. A právě na světlý dvanáctistupňový ležák se zaměřím dnes.

Lyer 12°

Kategorie: světlý ležák

Lahev: 1 litr, PET

Alkohol: 5 %

Cena: 80 Kč (Pivovar Lyer, Modrava, 6. května 2015)

Výrobce: Pivovar Lyer, Modrava

Pivo s pěti procenty alkoholu zdobí po nalití do sklenice poměrně vysoká zátka z pěny a silně sladová vůně. Barva ležáku je tmavě pomerančová. Na tyhle povedené vstupní atributy však rychle zapomenete, když se napijete. Nasládlá chuť se závěrečnou mírnou hořkostí přesně ilustruje univerzálnost a nezapamatovatelnost piva dělaného pro většinového konzumenta. Říz je slabý až neznatelný.

Ležák Lyer možná funguje přímo na Modravě pro odpočívající turisty a cyklisty jako osvěžení po celodenním výletě. Jenže v situaci, kdy okolní penziony a restaurace točí zajímavá piva (ať už jde o polotmavého Klostermanna či produkci minipivovaru u Bizona), je Lyer pouze dalším z řady přehlédnutelných podniků.

ostOndřej Stratilík