Pátek 23. července 2021, svátek má Libor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zaostřeno na: polotmavý svrchně kvašený speciál z Chlumce

Magazín

  14:00
Móda hořkých svrchně kvašených piv propukla v Česku naplno. Čepují se v řadě hospod a na chuť jim přichází stále víc lidí. A doménu minipivovarů přebírají i větší podniky. Důkazem je IPA Flying Cloud z Vysokého Chlumce dostupná i v supermarketech.

Flying Cloud z Vysokého Chlumce. foto: Pivovar Vysoký Chlumec

Svrchně kvašený speciál z Chlumce není kdovíjak nový produkt, objevuje se od roku 2014. Až v poslední době jej však pivovar začal zavážet do maloobchodní sítě téměř po celé republice.

Polotmavé pivo typu IPA (India Pale Ale) vzniká z ječných sladů, upraveného chmele (odrůdy Amarillo a Cascade) a dalších jeho produktů. Chmelení probíhá zastudena, aby se dosáhlo vyššího aroma. Pivo si v sobě nese 5,5procentní alkoholový náboj.

Po nalití do sklenice je znát poměrně pronikavá bylinná vůně, pěna barvy kapučína si zaslouží pochvalu za svou výstavnost - je hustá a hladinu drží velmi dlouho, přitom navíc pracuje. Barva Flying Cloudu je tmavě měděná, v pivu je znatelný pohyb nevyfiltrovaných částic.

IPA Flying Cloud 14°

Kategorie: polotmavý svrchně kvašený speciál

Lahev: 0,5 litru, sklo

Výrobce: Pivovar Vysoký Chlumec (člen skupiny Pivovary Lobkowicz)

Cena: 19,90 Kč + 3 Kč záloha (v akci v Bille)

V ústech se IPA nejdřív uvádí citrusovou chutí, která má nejblíže ke grepu, postupně se přesunuje až k bylinné hořkosti. Pitelnost je velmi dobrá.

Flying Cloud z Vysokého Chlumce sice není IPA pro vyznavače ortodoxních svrchně kvašených speciálů, ale nabízí dobrou možnost pro pijáky tradičních ležáků, jak přičichnout i k jiným stylům. Díky poměrně přívětivé ceně přináší do obchodů dostupnou kvalitu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!