Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zaostřeno na: světlý ležák Mazel z Ústí

Pivo

  5:14
Při přestupu mezi vlaky v Ústí nad Labem stačí mít deset minut, aby si člověk stihl z nádraží odskočit do Pivovaru Na Rychtě. A pokud je času opravdu málo, u výčepu mají pokaždé chladicí box plný lahví.

Dvanáctku Mazel čepují přímo v pivovaru a na doma prodávají buď v 1,5litrové PET lahvi, nebo těchto dárkových třetinkách s patentním zavíráním. foto: Pivovar Na Rychtě

Tentokrát jsem sáhl po v regionu vyhlášené dvanáctce Mazel ve třetinkové lahvi. Světlý ležák s pěti procenty alkoholu vzniká z plzeňského sladu, granulovaného chmele a pivovarských kvasnic. Ve sklenici zaujme světle slámovou barvou a výraznou chmelovou vůní. Pěna zaslouží uznání za svou vysokou a dlouho držící hladinu.

Mazel 12°

Kategorie: světlý ležák

Lahev: 0,,33 litru, sklo

Alkohol: 5 %

Cena: 55 Kč (Pivovar Na Rychtě, Ústí nad Labem, 17. dubna 2015)

Výrobce: Pivovar Na Rychtě, Ústí nad Labem

A dobré dojmy pokračují i při ochutnání. Silný rozlézající se říz podtrhuje zážitek z klasického ležáku českého typu, chuť je citelně hořká až bylinná s doznívajícím sladovým odérem. Zkrátka dobře sestavená. Podtrhuje ji i celková dobrá pitelnost piva.

Ústecký Mazel tak ve výsledku výborně reprezentuje tradiční ležáky. Pivovar Na Rychtě ukazuje, že i s klasickým sortimentem jde poměrně jednoduše zaujmout.

Autor: