27. března 2015 9:11 Lidovky.cz > Relax > Pivo a pivovary

Zaostřeno na: svrchně kvašený speciál z Humpolce

Svrchně kvašený Bohemian Ale stáčí v Humpolci do třetinek, půllitrů i... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svrchně kvašený Bohemian Ale stáčí v Humpolci do třetinek, půllitrů i... | foto: Rodinný pivovar Bernard

Trend v posledních letech je jasný. Z dříve exotických produktů se v Česku začínají nejvíc prosazovat lehká pšeničná a extrémně hořká svrchně kvašená piva. Rodinný pivovar Bernard z Humpolce se ve svém speciálu Bohemian Ale pokouší skloubit to nejlepší z obou.

Humpolecký podnik mezi ostatními domácími podniky vyčnívá velmi širokým sortimentem sahajícím od ochucených nealko variant přes běžné výčepní až po sváteční ležák. Od loňska je trvale doplnil i Bohemian Ale. Speciál s nebezpečným alkoholovým nábojem ve výši 8,2 %, který byl nejdříve k dostání jen při výjimečných příležitostech v sudu, se začal stáčet do lahví o objemu 0,33 a 0,5 litru a do „sektové“ sedmičky se špuntem.

Bohemian Ale

Kategorie: svrchně kvašené speciální pivo

Lahev: 0,5 litru, sklo

Alkohol: 8,2 %

Cena: 22,90 Kč + 7 Kč záloha (eshop pivovaru Bernard, 25. března 2015)

Výrobce: Rodinný pivovar Bernard, Humpolec

Světlý speciál s přísadou jemných kvasnic vzniká ještě z ječných sladů, chmelových produktů, cukru a koriandru. Ve sklenici předvede svou rumovou až tmavě pomerančovou barvu. Právě tento citrusový plod se odráží i v ovocité vůni. Pěna si zaslouží potlesk za svou nadýchanost a hutnost.

Bohemian Ale má nasládlou těžkou chuť, v níž se odráží nejen hřebíček, ale i slabý odér citronu. Hořkost nepřichází, po dopití nastává jen neznatelná kyselkavost. Tohle všechno dává humpoleckému speciálu svěží odér. Pivo se však i kvůli své alkoholové síle nedá pít ve velkém množství, proto se jako ideální jeví třetinková láhev odkazující na silná belgická piva.

Tenhle „ejl“ od Bernarda je v současnosti jediné lehce dostupné svrchně kvašené pivo v české maloobchodní síti. I díky tomu, že se dogmaticky nedrží zásad menších pivovarů, může nabídnout sváteční zpestření pro většinového pijáka.

ostOndřej Stratilík

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na Lidovky.cz