Pátek 31. března 2023, svátek má Kvido
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Zaostřeno na: uhlazenou ipu z Přátelského pivovaru Malešov

Pivo

  12:00
Čtrnástistupňová IPA z Přátelského pivovaru Malešov je na domácí pivní mapě unikátní. Podnik, který dosud nemá vlastní technologii a vaří ve spřátelených firmách, dokazuje, že výtečné svrchně kvašený ale (čti ejl) nemusí v ústech zhořknout.

Svrchně kvašený speciál IPA má 5,3 procenta alkoholu. foto: Přátelský pivovar Malešov

I když majitelé značky Přátelský pivovar Malešov už několik let rekonstrují gotickou tvrz stejného jména na Kutnohorsku, ve sklepích stále chybí technologie. Nainstalovat by ji tam měli až letos v červnu díky několika crowdfundingovým kampaním. Dnes tak fungují jako létající pivovar, který vaří tam, kde je zrovna volno. Sami majitelé tomu říkají „contactbrewering“.

Takovým způsobem vzniká i jejich svrchně kvašený India Pale Ale. Kříží se v něm světlý, pšeničný a karamelový slad a několik chmelových odrůd včetně Amarilla, Cascade či Citra.

India Pale Ale 14°

Kategorie: světlý svrchně kvašený speciál

Lahev: 0,33 litru, sklo

Výrobce: Přátelský pivovar Malešov

Cena: 55 Kč (9. března 2016, Rohlik.cz)

Po nalití do sklenice je IPA cítit po citrusovém ovoci a sušených bylinkách, barva piva je tmavě-mandarinková a zakalená. Pěna není nijak výrazná a rychle se rozmělňuje, na hladině ale drží velmi dlouho.

Po ochutnání zaujme lehká až letní chuť s jemnými citrusovými tóny. Očekávaná silná hořkost na konci nepřichází - je sice znatelná, ale nijak extrémní, jak bývá u vetšiny českých speciálů typu IPA pravidlem.

India Pale Ale z Přátelského pivovaru Malešov proto stojí za pozornost. Je jiná než konkurence, nicméně velmi dobře pitelná a chutná. Zkrátka takový svrchně kvašený speciál na český způsob. V tom nejlepším smyslu slova.

Autor:

SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu
SOUTĚŽ: Vyhrajte hodnotné poukazy od Astratexu

Zapojite se do soutěže o 3 hodnotné vouchery a vybrte si správné spodní prádlo, které vám bude dělat radost. Jak na to?