20. února 2018 15:22 Lidovky.cz > Relax > Pivo a pivovary

Zlaté pivní pečetě získaly Bernard, Heineken, Černá Hora i Budvar

V kategorii světlých ležáků získal humpolecký Bernard všechna tři první místa.   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V kategorii světlých ležáků získal humpolecký Bernard všechna tři první místa. | foto: Lidové noviny

ČESKÉ BUDĚJOVICE V rámci Mezinárodního pivního festivalu v Českých Budějovicích soutěžilo přes 250 pivovarů a 603 degustátorů posoudilo kvalitu 1200 vzorků.

Ceny Zlatá pivní pečeť získalo na Mezinárodním pivním festivalu v Českých Budějovicích 65 pivovarů. Nejvíc Bernard, Heineken i Rodinný pivovar Zichovec, dále Černá Hora, Starobrno, Holba, Budvar, Poutník, Litovel, Primátor, Protivín, Dalešice, Staropramen či Pivovar Jadrníček z Náměšti na Hané.

Soutěžilo víc než 250 pivovarů, 603 degustátorů posoudilo kvalitu 1200 vzorků. Soupeřily nadnárodní koncerny, středně velké tuzemské pivovary i minipivovary.

Bernardův hattrick

Mezi světlými desítkami zvítězil TAS z Pivovaru Černá Hora, v kategorii světlý ležák obsadil první tři místa Bernard z Humpolce s jedenáctkou Humpoleckou, Třebíčskou a Břeclavskou. V kategorii kvasnicové pivo má zlato s dvanáctistupňovým Svátečním ležákem, získal v ní i třetí místo.

„Je to vysokou kvalitou všech výrobků, které Bernard má, většina jich je stále na špici. Takových pivovarů je tady více. Je třeba vzít v úvahu Černou Horu, která tu získala několik ocenění, je tu velký podíl Heinekenu, jak České republiky, tak Slovensko. Je vidět, že v těchto firmách mají stále nastavenou vysokou laťku,“ uvedl Alois Srb z pořadatelské agentury Revel. 

Pivovar Černá Hora získal s pivem Velenem druhé místo v sekci pšeničných piv, v níž vyhrál Primátor, a druhé místo s Black Hill Ciderem v kategorii tradiční cider.

Heineken získal druhá místa se světlým Starobrnem i světlým prémiovým ležákem Drak, bodoval také s tmavým Zlatým Bažantem, první místo obsadil s jeho nealko verzí, zvítězil rovněž v ochucených ciderech.

Dvě třetí místa, s tmavým ležákem B: Dark a s bezovým Pardálem, obsadil národní podnik Budějovický Budvar. „Tyto dva produkty získaly ocenění i v minulém roce a je vidět, že jsou to nadstandardní výrobky,“ řekl Srb.

Zichovec čtyřikrát na bedně

 Mezi prémiovými světlými ležáky vyhrál Pivovar Holba, ve světlých speciálech pelhřimovský Poutník, v polotmavých pivech Démon z Vysokého Chlumce. Nejlepším tmavým ležákem je Lobkowicz z Pivovaru Protivín.

Z minipivovarů byl nejúspěšnější Rodinný pivovar Zichovec z Loun, který bodoval čtyřikrát, z toho dvě první místa vyhrál s černou sedmnáctistupňovou ipou Baby Revolution a dvacetistupňovou ipou Ježíšek.

Poprvé se degustací na 28. ročníku účastnily pivovary z Chile a Mexika, nejvíce zahraničních výrobců bylo ze Slovenska. Festival nabízí 200 druhů piv. Rozpočet akce, kam loni přišlo 5000 lidí, je 1,5 milionu korun.

ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)