20. února 2018 15:22 Lidovky.cz > Relax > Pivo a pivovary

Zlaté pivní pečetě získaly Bernard, Heineken, Černá Hora i Budvar

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
V kategorii světlých ležáků získal humpolecký Bernard všechna tři první místa.   | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V kategorii světlých ležáků získal humpolecký Bernard všechna tři první místa. | foto: Lidové noviny

ČESKÉ BUDĚJOVICE V rámci Mezinárodního pivního festivalu v Českých Budějovicích soutěžilo přes 250 pivovarů a 603 degustátorů posoudilo kvalitu 1200 vzorků.

Ceny Zlatá pivní pečeť získalo na Mezinárodním pivním festivalu v Českých Budějovicích 65 pivovarů. Nejvíc Bernard, Heineken i Rodinný pivovar Zichovec, dále Černá Hora, Starobrno, Holba, Budvar, Poutník, Litovel, Primátor, Protivín, Dalešice, Staropramen či Pivovar Jadrníček z Náměšti na Hané.

Soutěžilo víc než 250 pivovarů, 603 degustátorů posoudilo kvalitu 1200 vzorků. Soupeřily nadnárodní koncerny, středně velké tuzemské pivovary i minipivovary.

Bernardův hattrick

Mezi světlými desítkami zvítězil TAS z Pivovaru Černá Hora, v kategorii světlý ležák obsadil první tři místa Bernard z Humpolce s jedenáctkou Humpoleckou, Třebíčskou a Břeclavskou. V kategorii kvasnicové pivo má zlato s dvanáctistupňovým Svátečním ležákem, získal v ní i třetí místo.

„Je to vysokou kvalitou všech výrobků, které Bernard má, většina jich je stále na špici. Takových pivovarů je tady více. Je třeba vzít v úvahu Černou Horu, která tu získala několik ocenění, je tu velký podíl Heinekenu, jak České republiky, tak Slovensko. Je vidět, že v těchto firmách mají stále nastavenou vysokou laťku,“ uvedl Alois Srb z pořadatelské agentury Revel. 

Pivovar Černá Hora získal s pivem Velenem druhé místo v sekci pšeničných piv, v níž vyhrál Primátor, a druhé místo s Black Hill Ciderem v kategorii tradiční cider.

Heineken získal druhá místa se světlým Starobrnem i světlým prémiovým ležákem Drak, bodoval také s tmavým Zlatým Bažantem, první místo obsadil s jeho nealko verzí, zvítězil rovněž v ochucených ciderech.

Dvě třetí místa, s tmavým ležákem B: Dark a s bezovým Pardálem, obsadil národní podnik Budějovický Budvar. „Tyto dva produkty získaly ocenění i v minulém roce a je vidět, že jsou to nadstandardní výrobky,“ řekl Srb.

Zichovec čtyřikrát na bedně

 Mezi prémiovými světlými ležáky vyhrál Pivovar Holba, ve světlých speciálech pelhřimovský Poutník, v polotmavých pivech Démon z Vysokého Chlumce. Nejlepším tmavým ležákem je Lobkowicz z Pivovaru Protivín.

Z minipivovarů byl nejúspěšnější Rodinný pivovar Zichovec z Loun, který bodoval čtyřikrát, z toho dvě první místa vyhrál s černou sedmnáctistupňovou ipou Baby Revolution a dvacetistupňovou ipou Ježíšek.

Poprvé se degustací na 28. ročníku účastnily pivovary z Chile a Mexika, nejvíce zahraničních výrobců bylo ze Slovenska. Festival nabízí 200 druhů piv. Rozpočet akce, kam loni přišlo 5000 lidí, je 1,5 milionu korun.

ČTK
  • 2Diskuse
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.