Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volá Berlín

SIERING: Co se může učit od českého prezidenta německý kancléř

V Česku se otevřely volební místnosti. Na snímku Petr Pavel v obci Černouček. (27. ledna 2023) foto: Topič PetrMAFRA

Doporučujeme
„Jeho předchůdce polarizoval, Petr Pavel slibuje normální komunikaci,“ napsal po výsledcích prezidentských voleb v Česku německý magazín DER SPIEGEL.
  14:00

K-o-m-u-n-i-k-a-c-e. Slovo, které se teď v Německu skloňuje ve všech pádech. Média našla téma, kde mohou zeširoka kritizovat styl německého kancléře a přitom se nedotýkat jeho politiky. Roztrhl se pytel s politology, komunikačními odborníky a poradci koučingu. A hurá, problém je na světě: Scholz neumí správně komunikovat.

Pavel je ve své pozici teprve nováčkem, zatímco Scholz zkušeným matadorem, přesto by si mohl zanalyzovat Pavlovu komunikační strategii, která byla jedním z ústředních témat jeho voleb, a jak se zdá, má v plánu se tomu věnovat i nadále. Slibuje svým voličům „normální komunikaci“, i jeho tisková mluvčí mu sekunduje: „Chci vrátit do komunikace Hradu otevřenost a lidskost.“

Volá Berlín

Danuše Siering žije v Berlíně a Praze. Založila česko-německé vydavatelství Black Swan Media a pořádá Česko-německé salony.

Danuše Siering

Český prezident a německý kancléř mají odlišné postavení a pravomoci. Společnou však mají politickou a morální odpovědnost; nejen vůči svým voličům, ale vůči všem občanům své země.

Se Scholzem je rozděluje mnohé, například výškový rozdíl 13 centimetrů. Spojení však mají více. Oba jsou sportovci a v dobré fyzické kondici. I ve vojenské výslužbě si Petr Pavel udržuje fyzičku, je také zdatným hokejistou. Scholz je veslař a běžec. Na otázku, jak nejlépe umí relaxovat, odpověděl, že při běhu: „Běhám dvakrát až třikrát týdně a v neděli jeden a půl hodiny hodiny.“

Oba mají rovné držení těla, působí klidně. Mluví rozvážně, spíš potichu, při řeči používají úsporná gesta s monotónní mimikou.

Kancléř suchar

V čem je tedy Scholzův „problém“? V tom, že nekomunikuje. Že jen velmi málo využívá kanály, které má v moderním mediálním systému k dispozici. Anebo že komunikuje málo, ve stylu „já to vím, jen to neříkám“.

Ne, Scholz určitě není emotivní řečník, který strhuje masy svým hereckým vystoupením. Pochází ze severu, z Hamburgu, kde lidé mnohem více pěstují „understatement“ a zdrženlivost než ve zbytku republiky. Kancléř působí tichým dojmem státníka, který se snaží komunikovat spíš prostřednictvím svých politických činů, než s pravou ruku na displeji mobilu nebo každodenním stand-upem před kamerami.

Expertka na komunikační strategii Inés Hoelterová školí a trénuje politiky a CEOs, aby lépe mluvili před publikem a kamerami. Scholzovy projevy kritizuje ostře: „Žádný příběh, žádný začátek, žádný konec, žádná nit. Škoda.“ Upozorňuje na časté užívání třetí osoby v jeho proslovech - „bylo uděláno, projednává se“ - namísto plurálu, který lidi zapojí - „udělali jsme, projednáváme“.

Scholzův postoj může souviset i s jeho profesním zázemím, má právnické vzdělání. Strategií advokáta je vždy zůstat nestranným a neříci více, než je třeba. Anebo má dobrého kouče, který se drží hlavní zásady úspěchu: čím výše člověk stoupá na kariérním žebříčku, tím méně by měl říkat.

Opoziční Marcus Söder kritizuje kancléřovu arogantní mimiku, za kterou pravděpodobně může jeho „šmoulí úsměv“ - schlumpfiges Grinsen, jak Scholzův výraz tváře nazval po sporu u kulatého stolu spolkových zemí. Přiznám se, že schlumpfiges Grinsen jsem si musela přeložit ve slovníku, toto slovo jsem doposud neznala. Jak vidět, politika může rozšiřovat i náš vokabulář.

Pavel spojovatel

Naproti tomu Pavlovým jasně definovaným cílem byl „návrat ke komunikaci mezi lidmi a skupinami s rozdílnými názory.“ Situace v zemi není dobrá. Hodně se štěpíme v názorech, řekl Pavel, když vyzýval k účasti ve volbách. Podotkl, že by různost názorů nevadila, kdyby skupiny s odlišnými postoji byly s to spolu mluvit. Že je o téma zájem, potvrdila i vysoká 70 procentní účast ve druhém kole.

Od doby, kdy byl Pavel předsedou Vojenského výboru NATO, těší se u politiků v Evropě dobré reputaci. „Když vstoupí do sálu, lidé ztichnou a upřou pozornost jen na něj. Každý chce slyšet jeho slova,“ cituji, co mi nedávno řekl jeden z jeho spolupracovníků z Bruselu.

A na závěr Pythagoras

Mnozí lidé věří, že na náš život mají velký vliv čísla. Jak pravil Pythagoras, otec numerologie a matematiky: „Stavba světa je založena na síle čísel.“ Učil, že každé číslo má určitou symboliku, svůj zvláštní význam a podstatu, která nám dává nahlédnout do charakteru lidí.

Jednička je číslo, které nelze dělit a po kterém následují všechna ostatní čísla. Představuje nezávislost, individualitu a iniciativu, je symbolem nového začátku a obnovy.

Numerologové si všimli, že Petr Pavel má ve svém datu narození pět jedniček. V tom ho prý nepředčí ani Scholz, ani žádný ze současných evropských prezidentů…

Chystáte se do Berlína?