26. září 2010 16:03 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Přibývá těch, kteří se při sexu s novým partnerem nechrání

Antikoncepce - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Antikoncepce - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA V České republice zhruba 40 procent mladých lidí ve věku 15 až 24 let nepoužívá při prvním pohlavním styku žádnou metodu antikoncepce. Ukázal to průzkum ke Světovému dni antikoncepce, který se v tuzemsku uskutečnil na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy.

Obdobné výzkumy se konaly celkem v 25 zemích a prý z nich vyplývá, že roste počet mladých lidí, kteří při sexu s novým partnerem nepoužívají žádnou účinnou antikoncepci. Světový den antikoncepce připadl na neděli 26. září.

"Pokud chceme snížit počet nechtěných těhotenství, musíme zintenzivnit práci v terénu, mezi mladými lidmi," uvedla v tiskové zprávě Zuzana Prouzová, ředitelka Společnosti pro plánování rodiny a sexuální výchovu.

I když mnoho mladých v Česku při prvním pohlavním styku žádnou antikoncepci nepoužije, podle průzkumu 94 procent z nich uznává, že jsou o metodách antikoncepce informováni. Ve chvíli, kdy se vztah upevní a stane se "trvalým", prý ale mladí Češi antikoncepci používají, chrání se před pohlavními chorobami a bez zábran o sexu hovoří se svými vrstevníky. Z průzkumu rovněž vyplynulo, že hormonální antikoncepci používá 43 procent Češek, což je po Francouzkách nejvíce v EU.

Na základě výzkumů v 25 zemích jejich organizátoři konstatovali, že proti výsledkům podobného šetření vloni se prudce - o 25 procent - zvýšil počet sexuálně aktivních mladých lidí, kteří při sexu s novým partnerem nepoužívají žádnou účinnou antikoncepci.

Pětačtyřicet procent lidí ve věku 15 až 24 let nepoužilo při sexu s novým partnerem antikoncepci a 44 procent mladých při přípravě na schůzku dává přednost sprchování, depilaci nebo parfému před přípravou antikoncepce. "Pouze 51 procent lidí uvedlo, že jsou dobře informováni o účinné antikoncepci," píše se v tiskové zprávě.

Výzkum "Antikoncepce: Čí je to zodpovědnost" se uskutečnil mezi více než 5000 lidmi ve věku od 15 do 24 let v 25 zemích v Asii, Evropě, Severní Americe, Latinské Americe a oblasti Tichého oceánu.

Spolupracovala na něm desítka organizací. Světový den antikoncepce je mezinárodní iniciativa založená v roce 2007. Každoročně se koná právě 26. září. Z českých společností program podpořila výše uvedená Společnost pro plánování rodiny a sexuální výchovu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!