19. února 2010 13:46 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Probdělé noci a naprostá anarchie. S miminkem poprvé na horách

Na horách. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na horách. | foto: Shutterstock

Noci plné pláče a my, ztrhaní rodiče, s kruhy pod očima ploužící se po svazích. Tak nějak vypadala naše první miminkovská lyžovačka. Na hory jsem se chtěla vypravit proto, abychom se zrekreovali a odpočinuli si. Opak byl pravdou. Jak jsem si už poněkolikáté uvědomila, nic se s malým dítětem nedá naplánovat a ne všechno dopadne dle původních představ.

Už během balení jsem to chvílemi chtěla vzdát. Spakovat malé dítě v zimě na hory totiž není žádná legrace. Zvlášť ne dítě, které se už dokrmuje. To máte varnou konvici, termosku, krabici se sušenou kaší na večer, bryndáky, speciální lahvičky, dětské lžičky, skleničky s hotovou dětskou stravou atd... Nakonec jsem měla jen na jídelní potřeby dvě velké tašky. Můj syn je totiž na cestování v tomto směru v nejméně praktickém věku - už není pouze kojený a jí pevnou stravu, nicméně jí jen jeho speciální pokrmy.


Nakonec jsem ale jídlo balila skoro zbytečně. Synek totiž jakoby zapomněl všechno, co jsem ho doposud naučila. Jakoby zmizel na horách můj pohodový chlapeček a objevilo se místo něj dítě - tyran. Prostě si na dovolené postavil hlavu a vůbec se mu do jídla nechtělo. Dělal, že zapomněl jíst lžičkou a prskal a plival vše, co jsme mu složitě v hotelu na pokoji připravili. Když jsme pak byli na jídle my, tak zlobil, nudil se a řval na celou restauraci, když si s ním nikdo od stolu nehrál.

To nejlepší ale přišlo večer. Nejenže se mu ani trochu nechtělo spát v přistavené hotelové postýlce, spát se mu totiž nechtělo vůbec. V podstatě jsme s ním byli celé noci vzhůru a já záviděla rodičům, kteří měli pokoj vedle nás a synka nám hlídali během lyžování. Stokrát raději bych jim ho "šoupla" do pokoje v noci. Na lyžování jsem totiž stejně neměla sílu.

Aby toho nebylo málo a my si opravdu uvědomili, jakého máme v synkovi "zlobra", potkali jsme na dovolené superdítě! Dítě z kategorie dokonalých miminek. Takové, ze kterého dostávají rodiče komplexy. Malého Nicolase. "Spí perfektně, už od prvního dne jsem ho dávala do jeho postýlky. Neústupně!" poučila mne jeho maminka, manažerka v lodičkách a v dobře padnoucím kostýmku. Její Nicolas byl nejen skvěle "vychovaný" a vypadal jak z reklamy na pleny, byl taky vývojově velmi vyspělý. V deseti měsících říkal "mami a tati" (prý), naprosto suverénně chodil, způsobně jedl naservírovanou brokolici a jeho neodolatelný úsměv zdobilo už asi sedm zubů. (Kryštof je sice o tři měsíce mladší, minimálně se zuby ho už ale určitě nedožene.) "Jaké si to uděláte, takové to máte," dodala jeho maminka během našeho rozhovoru, ve kterém mi osvětlila, jak to má s děťátkem zvládnuté. Nakonec jsem byla tak trochu škodolibě ráda, když Nicolas v nestřeženém okamžiku odkráčel povečeřet hlínu z jednoho z restauračních květináčů. Přeci jen nebyl tak dokonalý...

S Kryštofem jsem si oddechla, když jsme se z hor vypravili domů. On byl taky rád. Jakmile uviděl svou postýlku a poznal náš byt, házel úsměvy na všechny strany.

Samozřejmě jsem si vyslechla mnoho zaručených rad o tom, co jsme udělali špatně. "Nikam nejezdit s tak malým dítětem!" kárají mě příbuzní. "Jezdit o hodně víc, ať si zvyká!" radí mi moji známí. Těžko si vybrat.

Já jsem se zatím smířila s tím, že synek je asi pecivál. Nebo nemá rád hory a vyhovuje mu víc slunečno? Ještě jsem to nevzdala a v létě to vyzkoušíme. V každém případě jsem si uvědomila, že moje mimčo se zatím neřadí do skupiny kojenců, jejichž rodiče mě na Facebooku častují společnými snímky z Austrálie či Filipín, kam vyrazili z Prahy a popisky jak to "všechno v pohodě zvládli a let byl super." Třeba se ještě "otrká"....


O autorce

Veronika Švihelová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poslední tři roky působí jako reportérka kulturní redakce ČT. Od června 2009 je na mateřské se synem Kryštofem.

Kontakt: veronika.svihelova@seznam.cz

Veronika Švihelová