21. září 2009 17:25 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

'Proč chcete děti?' Většina lidí neumí odpovědět

Šťastný otec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šťastný otec | foto: Shutterstock

PRAHA Většina lidí neví, proč chtějí děti. Páry, kteří dítě nechtějí, velmi složitě vysvětlují, proč jej nechtějí. Kdežto ti, kteří po něm touží, jako by ani nemuseli svůj názor obhajovat, míní psycholožka Hana Konečná, podle níž je rozhodnutí mít či nemít dítě emocionální záležitost.

Ze studie zaměřené na rodičovství také vyplývá, že mladé páry mají jiná očekávání oproti realitě. Zatímco většina lidí čeká s příchodem dítěte ztížené finanční podmínky, ale často věří v upevnění partnerského vztahu, rodiče malých dětí nejčastěji uvádějí jako hlavní rodičovskou zátěž psychické a fyzické vyčerpání a zdůrazňují, že příchod dítěte je zkouška vztahu, uvedla hlavní řešitelka studie Konečná.

"Hlavní rodičovskou zátěží není nedostatek peněz, ale psychické a fyzické vyčerpání rodičů," řekla. Podle ní by se měli mladí rodiče učit, jak vyčerpání předcházet a jak o partnerský vztah pečovat.

Jelikož dotazovaní nedostali žádný dotazník s předem nabídnutými možnostmi, výsledek byl, že většina lidí nevěděla, proč chtějí nebo nechtějí děti.

Zmiňovali jen podmínky jako peníze, věk, počet dětí, případně, že je to "přirozené". Až když se museli víc zamyslet, uváděli, že kvůli naplnění emocí, pokračování sebe či rodu nebo kvůli naplnění partnerského vztahu, vysvětlila.

Lidé nejčastěji zmiňovali jako podmínku pro rozhodnutí mít dítě zajištěné bydlení a peníze. Předpokladem finančního zajištění bylo dokončené studium a stabilní zaměstnání. Hned poté uváděli vhodného partnera a také věk.

Někteří zmiňovali i zdraví a zdravý životní styl (například chtěli nejprve přestat kouřit). Jen minimum dotazovaných uvažovalo o podpoře blízkých a jediná respondentka o dosažitelnosti školky či jeslí.

Naopak lidé, kteří již děti mají, uváděli, že by ze všeho nejvíce potřebovali pomoci s hlídáním dětí. Nejčastěji zmiňovali jako potřebné prarodiče, hlavně babičku. Jmenovali také partnera či přátele, jen málokdo chůvu.

Tříleté kvalitativní studie, která letos končí, se zúčastnilo zhruba 390 žen a 120 mužů, zhruba stejný počet bezdětných i rodičů. Výzkum řídila Zdravotně sociální fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

ČTK

Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní
Vlhčenec ubrouskový: Krkonoše bojují s odpadky vtipnou kampaní

Krkonošský národní park (KRNAP) v loňském roce navštívilo téměř 3,8 milionu lidí. Negativním dopadem masové turistiky je velké množství odpadků, které po sobě lidé v přírodě zanechávají. Dobrovolníci jich každoročně sesbírají skoro 3 tuny.

Najdete na Lidovky.cz