15. ledna 2010 10:26 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

První zuby aneb Všechno tak trochu od začátku

Mimino | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mimino | foto: Lidovky.cz

Slintání, rozmrzelost a potřeba neustále si něco strkat do pusy. „Je to tady,“ říkala jsem si na začátku 6. měsíce věku svého dítěte. A měla jsem pravdu. Dlouho obávané rostoucí zuby se přihlásily o místo na slunci a v maličkých dásních.

"To si užiješ, až mu porostou zoubky," strašila mě už od narození miminka má rodina. Částečně měli pravdu. Vše, co se mi dodnes podařilo s mým chlapečkem natrénovat (spánek, pravidelný režim, umění na chvíli se sám zabavit), první zub úspěšně rozboural.

Nikdy mě nenapadlo, že už v šestém měsíci můžou mít děti problémy se zuby. Preventivní prohlídka u dětského doktora a několik porovnávacích rozhovorů v čekárně s přítomnými rodiči (v oblíbeném stylu soutěživých maminek: "Už děláte tohle? Ne? To my už ale děláme... Ale tohle zase ještě neumí náš XYnek") mě přesvědčily o opaku. Co víc, v podstatě jsme pozadu (jak vidíte, stejně jako Ludvík XIV. a ostatní maminky, které mluví o svých dětech, už i já používám majestátní plurál). Stejně starý chlapeček v ordinaci měl totiž ne jeden, ale hned dva spodní zuby přesně v šesti měsících! Můj syn sice ostatní děti překonává ve váze, ale v disciplíně "zuby" na vyvinutější borce prostě nestačí. Zoubky se mu na svět klubou už celou věčnost. Celou věčnost už taky trvá období jeho rozmrzelosti.

Některé děti prý růst svých prvních zubů nijak zvlášť neprožívají. O mém synkovi se to říct nedá. Jindy bezkonkurenčně usměvavý človíček teď pláče a vzteká se mnohem častěji, než kdykoliv předtím. Dítě, které si už úspěšně hrálo samo ve svém zábavném barevném lehátku, mne teď s uslintanou pusinkou nevraživě sleduje, kdykoliv pojmu úmysl na pár vteřin se vzdálit a zanedbat to nejdůležitější – rozptylování, které odvádí jeho myšlenky od nateklých dásniček.

Nejvíc ovšem růst zubů zamával s naším nočním režimem. Nucená probuzení uprostřed noci už ani nepočítám. Rozmrzelý synáček se budí skoro neustále. Ve dvě, v půl třetí, ve tři…. A to nemluvím o úplném rozvratu na poli tvrdě natrénovaného usínání. To se kvůli budoucímu chrupu často protáhne na několik hodin (což je únavné), popřípadě úspěšné ukolébání následuje během pouhé hodiny další probuzení, po kterém už synek spát jednoduše odmítá (což je ještě namáhavější). Platí tedy nepříliš povzbudivé pravidlo - první tři měsíce života si robátko obtížně zvyká na určitý režim. Ve čtvrtém si pomalu začíná s maminkou rozumět a pak…pak přijdou zoubky, a se vším se začíná zase nanovo. Já se teď vyspím zhruba stejně jako v šestinedělí (tedy skoro vůbec) a chlapec se od svých denních návyků vrátil k novorozenecké anarchii.

Říká se, že nejhorší je první zub, pak už to prý jde jako po másle. Starší generace mých známých mne navíc poučila o tradovaném zvyku, že ten, kdo najde první zoubek, dostane nové šaty. Mám po něm prý pátrat za pomoci lžičky - pokud v pusince miminka cinkne, zub je na světě.

A já netrpělivě čekám a hledám. Netěším se ani tak na nové šaty, ale hlavně na to, jak se já i syn konečně pořádně vyspíme. Připadám si totiž občas opravdu jak ve druhém šestinedělí, což není zrovna jednoduché období.

Na druhou stranu jsem moc ráda, že mě trápí jen spací deficit a klubající se zuby mého synka.... Občas je dobré vyhlédnout ven ze své ulity a uvědomit si, jaké má člověk štěstí, když má zdravé dítě a řeší s ním v podstatě banality. Díky za to.

O autorce

Veronika Švihelová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poslední tři roky působí jako reportérka kulturní redakce ČT. Od června 2009 je na mateřské se synem Kryštofem.
Kontakt: veronika.svihelova@seznam.cz

Veronika Švihelová

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!