Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Masaryk byl určitě psychopat, Hitler naopak ne, říká psychiatr Honzák. U žen se diagnóza projevuje jinak

Psychiatr Radkin Honzák | foto: MAFRA

Premium Rozhovor
„Budu mít pod levou paží výtisk Timesů, deštník, nebo nic. Zato v pravé ruce hůl, to určitě,“ poslal mi čtyřiaosmdesátiletý psychiatr Radkin Honzák návod, jak ho v kavárně poznám. Kdo by ho ale nepoznal? Doyen české psychiatrie je osoba veřejně „provařená“. Přes svůj požehnaný věk pořád pracuje, léčí, konzultuje, píše knihy, má svůj blog, přednáší, měl i vlastní televizní talkshow. Však je taky o čem mluvit: psychiatrie přetéká podivuhodnými příběhy.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet Premium

Že rozumí svému oboru, se dá předpokládat, ale on má i obrovský kulturní a historický rozhled, a ještě ke všemu je šarmantní a rád vtipný. Bylo mi potěšením si s ním povídat o lidském duševnu a taky o psychopatech, kteří odjakživa vládnou světu.

Lidovky.cz: Díváte-li se očima psychiatra na českou společnost, vidíte něco, co vás zneklidňuje?
Nelíbí se mi rozdrobení té společnosti. A polarizace, vyvolaná v zájmu různých mocenských struktur a osobností. Ačkoli žijeme už víc než třicet let ve svobodném světě, myslím, že teprve generace mé vnučky už vůbec nebude zatížená celou řadou pitomostí jako my. Protože ještě pořád jsou tu lidi, na nichž se podepsalo to, co řekl Patočka o Benešovi, totiž že zlomil páteř národa na několik generací. Navíc se tu systematicky likvidovaly elity: dělali to Němci i komunisti, skoro 300 000 lidí odešlo do zahraničí po ‚68. roce – a to nebyli žádní blbečci.

Každý z nás si nese vlastní peklo. Musíme si uvědomit, že lidé nejsou monogamní, říká terapeut Vojtko

Lidovky.cz: Život se teď čím dál víc přesouvá do virtuálu. Co to dělá s naší duší?
Existuje krásná knížka Svítící děti od psychiatra Nicholase Kardarase, o poruchách vznikajících tím, že se dítě nebo dospívající jedinec nalepí na počítač či telefon. A může to dotáhnout až do úplného zblbnutí, takže pak vlastně neví, jestli je tam, nebo tady. Ukazuje se, že zářící obrazovky aktivují dopamin v mozku podobně jako sex. Což je dáváno do souvislosti právě s poruchami, jako je ADHD, úzkost, deprese, zvýšená agresivita, dokonce psychóza.

Paradoxně totiž takové to posílání lajků a smajlíků a visení na sociálních sítích je ztráta skutečného kontaktu. A my lidi jsme stvořeni do houfu. Takže když já vám udělám tohleto (pohladí mě po paži), nenahradí to ani deset tisíc lajků. Kdysi mi někdo něco poslal a napsal k tomu, abych mu dal lajk. A já si říkal: Nemyslel snad Lajku? Toho chudáka chcíplýho ruskýho psa, co lítá kolem zeměkoule?

Lidovky.cz: Takže u generace vyrostlé na počítačích čekáte víc psychických problémů?
Ano. Psychické problémy přibývají mimochodem taky proto, že v podstatě skoro všechno, čemu se dřív říkalo sedmero hlavních hříchů, už jsou dneska nemoci.

Vždyť Hitler se dostal k moci úplně regulérně. A nacistická partaj byla zpočátku něco jako spolek králíkářů, pár lidí. Jenže dav je něco úplně jiného. Dav absolutně nemyslí, lze ho lehce nabudit.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
první měsíc jen za 1 Kč

Roční

490
890 Kč
Předplatit
+ 6 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Dvouleté

1 690
Předplatit
+ 5 měsíců zdarma oproti měsíčnímu předplatnému
+ online televize Telly
na 90 dní zdarma

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 30 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!
Lahodné příkrmy Gerber: Vyzkoušejte je s námi zdarma!

Zapojte se s námi do soutěže o 10 velkých balíčků plných produktů pro malé gurmány od značky GERBER.