Pondělí 20. března 2023, svátek má Světlana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Sex není jen gymnastika, říká psychoterapeutka. Jak překonat prvních „nejtěžších“ 30 let vztahu?

Radana Rovena Štěpánková | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Premium Rozhovor
Partnerské terapii se věnuje dvacet let. Psychoterapeutka Radana Rovena Štěpánková působí v Praze a Nymburku, obsahově se ale prý sezení v těchto dvou městech příliš neliší. „V Praze chodí lidé jinak oblečeni, mají kosmopolitnější vztahy a trochu jiný životní styl. Partnerské problémy jsou ale v menších i větších městech podobné,“ říká.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Lidovky.cz: Jak se během vaší praxe změnila témata, se kterými za vámi klienti nejčastěji chodí?
Některé věci se nemění, třeba nevěra patří do života, ať se nám to líbí, nebo ne. Byla tu, je a pravděpodobně bude. V posledních letech ale určitě přibylo tzv. tekutých vztahů. Tento termín polského sociologa Zygmunta Baumana vyjadřuje změnu vztahové stability. Ve vztazích je teď mnohem častější vysoká fluentnost, průtokovost ve stylu, „nevyhovíš, měním tě“. Páry spolu často žijí osm deset let, nevezmou se, nezaloží rodinu, takzvaně se přechodí a rozejdou. A pak jen velmi těžko hledají další pevné vazby. Klientky po třicítce, které mají potíže navázat trvalý vztah, přestože by si ho přály, nejsou výjimkou.

Lidovky.cz: Je to dáno tím, že máme s vyšším věkem vyšší nároky?
Hodnocení „příliš vysoké nároky“ nemám moc ráda. Je nespokojenost se vztahem s mužem, který se ozve, jen když se mu to zrovna hodí, vysoký nárok? Spíše tam chybí schopnost navázání pouta, pocit sounáležitosti. Hodně to souvisí s věkem. Po třicítce sice člověk ví, kým je, má vyšší sebevědomí a sebehodnotu, takže už nejde do rizikovějších vztahů, na druhou stranu nám právě tahle ostražitost někdy brání, aby nějaký vztah vůbec začal. Vztahy navázané po třicítce bývají obecně méně stabilní, odolné a vytrvalé než ty, které navážeme v raném mládí.

Po třicítce sice člověk ví, kým je, má vyšší sebevědomí a sebehodnotu, takže už nejde do rizikovějších vztahů, na druhou stranu tato ostražitost někdy brání, aby nějaký vztah vůbec začal.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel
Karamel bez připáleného hrnce? Vyzkoušely jsme Salko Karamel

V redakci všechny milujeme slaný i sladký karamel, ale jeho příprava se někdy podobá trestu. Karamel se snadno přichytí na dno hrnce a nepomůže ani...

Mohlo by vás zajímat