Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Půst s náhražkou masa? Propagace rostlinných imitací jde zcela proti doporučením zdravé výživy, říká dietoložka


Půst s náhražkou masa | foto: Shutterstock

Premium Doporučujeme
Pokud jste se v rámci předvelikonočního půstu vrhli na očistu ducha i těla, je pro vás možná ze všeho nejtěžší vzdát se masa. Šalamounským řešením mohou být jeho rostlinné alternativy, kterých trh nabízí každý rok stále více. V čem jsou prospěšné a co je jejich nevýhodou? Kde se vlastně „nemasa“ vzala a stojí za to je vyzkoušet?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet první měsíc za 1 Kč

Ačkoli rostlinné alternativy masa zažívají v posledních letech boom, jejich kořeny sahají do dávné historie lidstva. Číňané vyráběli tofu už 200 let před Kristem. V roce 2021 se sice počet lidí, kteří se stravují čistě rostlině, odhadoval na pouhých 79 milionů, trh s náhražkami masa ale stále roste. Ne každý je navíc konzumuje stabilně, mnoho lidí si takzvaná nemasa dává jen tu a tam jako zpestření jídelníčku.

„Měsíc co měsíc se k nám na trh dostávají nové rostlinné alternativy masa. Najdeme tak už téměř všechno, na co jsme zvyklí v živočišné verzi, a zároveň si ještě můžeme vybírat na základě dalších preferencí: chutě, složení, výživových hodnot i ceny,“ pochvaluje si Lujza Demuthová, koordinátorka projektu Rostlinně.cz, který podporuje prodejce, výrobce i restauratéry v zavádění rostlinných alternativ masa i mléka do sortimentu.

Odlehčovací kúra pro Zemi

Na počátku novodobého boomu náhražek masa stála kniha, kterou v roce 1971 vydala americká autorka Frances Moore Lappé pod názvem Dieta pro malou planetu. Právě díky tomuto bestselleru objevil v sedmdesátých letech západní svět výše zmiňované tofu jako bohatý zdroj rostlinných bílkovin. Z Indonésie zase pochází tempeh z fermentovaných sójových bobů a také seitan, který se vyrábí z pšeničného lepku a texturou připomíná kuřecí maso. Ten se ve východoasijské kuchyni používá nejméně od 14. století.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor:

Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?
Jak naplno využít příspěvek od zdravotní pojišťovny?

Připravit se na příchod miminka je poměrně náročné, a to i po finanční stránce. Věděli jste, že vám pomůže vaše zdravotní pojišťovna? Ta umožňuje...

Mohlo by vás zajímat