23. ledna 2010 11:18 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Řada úspěšných žen nemůže najít stejně úspěšného životního partnera

Peníze - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Peníze - ilustrační foto | foto: Shutterstock

NEW YORK Beagy Zielinská, osmadvacetiletá úspěšná vizážistka původem z Německa, přijela do New Yorku v roce 1995 na studijní pobyt a už zde zůstala. Před Vánoci se rozešla se svým přítelem, který pracoval jako opravář vojenských lodí.

 "Cítil se velmi nejistý, kvůli mojí kariéře a mému úspěchu," říká Zielinská, která se podle deníku The New York Times stala obětí změn ve společenském postavení mužů a žen, kdy stále více úspěšných žen nemůže najít stejně úspěšného životního partnera.

Manželství se stává výhodnější pro muže
"V dnešní době roste pravděpodobnost, že se muži ožení se ženami, které mají vyšší vzdělání a vydělávají víc peněz než oni. U žen je tomu naopak," uvedl Paul Fucito, tiskový mluvčí výzkumného střediska Pew Research Center, které studii vydalo. "S rostoucím počtem dobře placených žen se v posledních desetiletích stává manželství ekonomicky výhodnější pro muže," píše se dále ve zprávě. Studie zkoumá ženy mezi 30 a 44 lety, které přísluší k první generaci, u níž počet vysokoškolsky vzdělaných žen převyšuje nad muži.

"Už nějakou dobu víme, že muži potřebují manželství víc než ženy z hlediska určitého fyzického i duševního zázemí," říká Stephanie Coontzová z univerzity Evergreen ve státě Washington. "Teď to může být důležité i z hlediska materiálního." Rozdíl ve vzdělání a v platu se prohloubil i kvůli ekonomické recesi, kdy v porovnání se ženami, přišli muži o práci přibližně ve třech případech ze čtyř.

Žena živitelka v 7 % domácností
Oficiální statistiky loni evidovaly sedm procent rodin s dětmi, v nichž byla žena jedinou živitelkou, zatímco v roce 2007 to bylo pět procent.

Tento poměr vzrostl z devíti na 12 procent u obyvatel černé pleti, kde jsou rozdíly mezi pohlavími tradičně větší.

"Nejsem vdaná. Ráda bych se vdala a spousta mých přítelkyň také," říká Rajalla Prewittová, osmatřicetiletá psychiatrička z New Jersey. Prewittová, která je Afroameričanka dodala, že "jsou to obzvláště vzdělaní afroameričtí muži, kteří chtějí tradiční domácnost, na kterou budou oni vydělávat".

Počet manželství klesá
Podle studie střediska Pew Center od sedmdesátých let vzrost příjem svobodných žen v porovnání s oddanými o 60 procent, zatímco příjem svobodných mužů vzrostl pouze o 16 procent. Pro muže je tedy typické, že se po svatbě žena stává důležitou živitelkou rodiny. Zatímco v roce 1970 měla pouze u čtyř procent domácností žena větší příjem než muž, v roce 2007 už tomu tak bylo u 22 procent.

I když celkově klesá počet dvojic, které vstupují do svazku manželského, ženy s vysokoškolským titulem mají stále větší šanci najít manžela než ženy bez vzdělání.

Pro mnoho žen je ale přesto problematické najít vhodného partnera. "Ať už jsou z jakékoli etnické skupiny, pro muže je těžké vyrovnat se s úspěšnou ženou," říká Syreeta McFaddenová, pětatřicetiletá realitní makléřka.

"Peníze jsou zrádná věc, ale pokud jde o mě, hledám souznění. Chci někoho, kdo se mnou bude růst." Podle profesorky Coontzové v první polovině dvacátého století ženy nezřídka měly vyšší vzdělání než jejich manželé a přesto často vydělávaly méně. "To se změnilo v padesátých a sedmdesátých letech poté, co vzdělání začalo přinášet i vyšší výdělky. Co se týče současné situace u mužských a ženských rolích v manželství, jde o obrat o 180 stupňů," uvedla Coontzová.

"Který muž by tě chtěl?"
Odborníci se obávali, že s tím, jak jsou muži stále více závislí na ženách, obzvláště pokud kvůli finanční krizi přišli o práci, budou se snažit ženy vystrnadit z některých pracovních pozic, jak tomu bylo za velké hospodářské krize. "To se ale zřejmě nestane vzhledem k tomu, že pozice pracujících žen je ve společnosti pevně ukotvená," vysvětluje Coontzová.

Beagy Zielinská vypráví, že jí jeden z jejích kamarádů v žertu řekl: "Jsi sebevědomá, úspěšná, máš svoji firmu, cestuješ po celém světě a jsi soběstačná. Který muž by tě chtěl." Bylo to myšleno v žertu, ale realita je podle Zielinské skličující.

ČTK, Lidovky.cz