Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Rozhovory s osobnostmi

Jak odhalit padělek? Linie je velmi tenká, často to lze říct jen obtížně, říká ředitelka Sbírky starého umění

Ředitelka Sbírky starého umění Olga Kotková a vedoucí restaurátor Adam Pokorný. | foto: Salim Issa

Premium Rozhovor
Výstava Národní galerie ve Šternberském paláci Falza? Falza! je s 20 000 návštěvníky jednou z nejúspěšnějších přehlídek letošního roku. O záludnostech při odhalování padělků a drzosti falzifikátorů mluví ředitelka Sbírky starého umění Olga Kotková (55) a vedoucí restaurátor Adam Pokorný (42).

Ačkoli z mnohých padělatelů uměleckých děl se staly celebrity, výstava Falza? Falza! nechce přispět k jejich slávě. Expozice proto zmiňuje jen notoricky známá jména, jakými jsou Nizozemec Han van Meegeren, který napálil nacistického pohlavára Hermanna Göringa, či Ital Icilio Federico Joni.

Výstava, probíhající do letošního 1. května, ukazuje, jak lze padělky odhalit a že mezi originálem a replikou, kopií a falzem vede často velmi tenká hranice. Ani dnes, s použitím dostupných vědeckých metod, nelze vždy stoprocentně říct: Toto je falzum!

Ve Foggově muzeu na Harvardově univerzitě připravili v roce 1962 zajímavý experiment: vedle originálních děl vystavili i padělky a pozvaní hosté měli určit, co je co. Všichni slovutní odborníci chybovali. Mohla by se stejná situace opakovat i dnes?
OLGA KOTKOVÁ
: Připomíná mi to tak trochu pohádku o Zlatovlásce. Rozvěsíte dvanáct obrazů a jeden z nich bude falzum. Který? Záleží na tom, jak moc bude falzum profesionálně vyrobené. I na naší výstavě jsou falza, k nimž přijdete, a hned si pomyslíte, že je to špatně namalovaný obraz a zmocní se vás podezření. Jsou ovšem i falza rafinovaná, která pouhým okem nepoznáte. Viděla jsem jedno falzum v laboratoři v Belgii. Jeho autorem byl restaurátor Jef Van der Veken, který využíval staré obrazy jako podložku a maloval na jejich torzálně dochovanou malbu. Jeho falzum vypadalo tak věrohodně, že pouhým okem bych na to nikdy nepřišla. Ano, obdobná situace by se mohla opakovat i dnes.

ADAM POKORNÝ: Měl jsem v ruce celou řadu falz, zejména italského původu, která byla po vizuální stránce perfektní, druhotné znaky stáří, jako jsou krakeláž či patina, byly velmi dobře napodobené. Možná se člověku zdá něco podezřelého, ale vysvětlí si to tím, že může jít o druhořadé dílo. Teprve následný průzkum prokázal, že jde o falzum. Způsob malby a vrstvení barev neodpovídaly dobové praxi, na obraze byly použity například moderní pigmenty.

Přečtěte si celý článek a veškerý další obsah na Lidovky.cz s
Akční nabídka první měsíc za 1 Kč, následně za 39 Kč měsíčně. Členství můžete kdykoliv zrušit a je bez závazků.
Již máte předplatné? Přihlaste se a čtěte dál.
Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat