Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Evropa

Rodina vs. kariéra. Dobrá máma zůstává doma?

Žena na mateřské dovolené-ilustrační foto

Žena na mateřské dovolené-ilustrační foto foto: Shutterstock

„Potřebuju hlídání pro dítě, musím mít občas taky chvilku pro sebe.“ Na tenhle status jsem narazila na facebooku. Diskuse pod ním se pak zvrhla v diskusi o to, kdo je lepší matka. Diskutující (ženy) se dostaly až do bodu, že matka, která odmítá být neustále doma k dispozici potomkovi nejméně do 3 let a chce pracovat, je vlastně špatná.
  7:00

Na druhou stranu ta, která našla smysl svého života v kuchyni, v domácnosti a v plození dětí, je ta nejlepší máma na světě. "Ještě nikdy jsem nebyla přes noc bez svého chlapce, je mu sedm let a stále se mnou spí v posteli. Jsem prostě povoláním dobrá máma," napsala třeba jedna z diskutujících maminek.

Diskuse podle mě vystihuje konzervativní myšlení české společnosti, které se dá lakonicky shrnout tak, že "dobrá máma zůstává doma". A první vlaštovky, které chtějí i děti i vlastní život, se stávají i v mém okolí často terčem kritiky. Vlastně se s tímhle setkávám už od narození syna. Pamatuju si, jak moje kolegyně odsoudily jinou kolegyni, která se brzy po porodu vracela do práce. "Jo, ta se jen protočí v turniketech a zase sem leze…" slýchávala jsem. A říct mezi kamarádkami matkami něco ve smyslu "moje dítě mi občas leze na nervy, chci si od něj odpočinout" je bráno jako kacířská věta hodná ukamenování. Stejně jako stesky po seberealizaci a po práci. ("Máš přece dítě, tak co bys chtěla?"). I proto možná žijme zakonzervováni v systému, kdy máme nejdelší mateřskou na světě a kdy většina maminek zůstává doma 3 roky s jedním dítětem a pro zaměstnavatele často znamená jít na mateřskou to samé jako "jít do důchodu". Pro velkou část žen je mateřská konec pracovní kariéry. Podle statistik je u nás největší rozdíl v EU mezi zaměstnaností žen před mateřskou a po ní. A myslím, že podporováním těchto předsudků o dobrých mámách si za to můžeme i trochu samy.

Neumím si představit, že bych se sedm let od mého Kryštůfka nehnula na krok. Asi bychom se oba zbláznili. Nechci, aby se mnou spal v sedmi letech v posteli. A taky by mě nebavilo být s ním tři roky doma. A žádný psychologický výzkum na to, že dítě potřebuje být nutně do tří let doma s maminkou navíc prostě neexistuje (znamenalo by to, že děti v celém zbytku světa, kde je mateřská kratší, jsou na tom špatně…). Nejsme špatné mámy, když chceme do práce!

Názor odborníka: Dobrá máma zůstává doma a ta špatná chce do práce?

Otázku, zda nastoupit do práce za cenu času stráveného s dítětem, si klade v dnešní době řada matek. Z hlediska dítěte je nutno říci, že zhruba do tří let je pro něj matka (rodič) významnější než vrstevníci. K ní si dítě utváří specifický citový vztah, zásadní pro správný rozvoj jeho osobnosti. Pokud ale žena chce nebo musí nastoupit do práce dříve, doporučila bych nevyužívat jesle, nýbrž stálou osobu na hlídání. Vždy je ale třeba mít na paměti poměr času, který věnuji dítěti a práci, a to ve prospěch dítěte. Jako vhodnou vnímám například práci z domova, kterou je možné časově rozložit.

Marie Hlaváčková, dětská psycholožka

PS: A všimněte si, že muži tohle neřeší. Mnoho z nich se mi otevřeně přiznává, že by se doma s dítětem zbláznili, že by nikdy nešli na rodičovskou (a zatím je v ČR jen jedno jediné procento mužů, kteří rodičovskou absolvují). V dnešní době emancipace a propagace střídavé péče u porozvodových soudů, velký nepoměr.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

O autorce:

Veronika Švihelová - Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poslední tři roky působí jako reportérka kulturní redakce ČT. Od června 2009 je na mateřské se synem Kryštofem.

Kontakt: veronika.jonasova@ceskatelevize.cz

Autor: