16. srpna 2011 12:30 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Rumunsko: oblíbená rozvodová destinace

Neřešená ponorková nemoc vede k rozchodu, říká expert na vztahy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Neřešená ponorková nemoc vede k rozchodu, říká expert na vztahy. | foto: Shutterstock

BUKUREŠŤ Do Rumunska přijíždí stále více turistů, kteří pobyt v této balkánské zemi využívají ke snadným rozvodům. V některých státech totiž kvůli přebujelé byrokracii a svazujícím zákonům trvá zrušení manželství i několik let, napsal zpravodajský portál BalkanInsight.com.

V Rumunsku se mohou manželé nechat rozvést do jednoho měsíce. Bezdětné páry, které o to usilují, jen podepíší potřebné dokumenty před notářem. A po lhůtě 30 dní, během které mohou oba partneři podpis stáhnout, je svazek formálně zrušen. Tento postup zjednodušil dosavadní praxi, kdy rozvody uskutečňoval výhradně soud.

Čtěte také:

Této zjednodušené legislativy si všimnul i americký deník The New York Times. V nedávném článku popsal příběh italských manželů, kteří se přihlásili v Rumunsku ke krátkodobému pobytu jen proto, aby se rozvedli rychleji, než by to bylo možné v Itálii.

V Itálii je rozvod běh na dlouho trať, píše BalkanInsight.com. Dvojice musí žít v odloučení nejméně tři roky, takže celý rozvodový proces trvá asi čtyři roky. Pokud se manželé neshodnou, může rozvod snadno dosáhnout i desetileté tahanice.

"Španělsko, Francie a Británie jsou rovněž rozvodovými destinacemi, ale Rumunsko je vnímáno jako levnější a snadnější řešení," napsal The New York Times. Této možnosti již v zahraničí využívají právní kanceláře, které cizincům nabízejí rozvodové balíčky.

Lidovky.cz, ČTK

PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano
PŘÍBĚH: Nechci druhé dítě, partner ano

Přítel na mě tlačí že chce druhé dítě synovi je 6 let a že by to už chtělo druhé. Jenže já druhé nechci. Když mu řeknu důvody ( jsem na vše sama nemáme ani hlídací babičku, přítel s námi nikam nechce výlet, dovolená vše sama se synem.) On si stejně mele svou ale že by něco změnil to ne.