13. ledna 2011 16:51 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

San Francisko má první muzeum věnované gayům a lesbám

Vlajka v barvě duhy - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vlajka v barvě duhy - ilustrační foto. | foto: Reuters

SAN FRANCISCO V kalifornském San Francisku se otevírá první muzeum věnované homosexuálům, bisexuálům a transsexuálům ve Spojených státech a druhé takové na světě. Sídlí v tamní proslulé čtvrti Castro, která je útočištěm homosexuálů již desítky let.

"Dali jsme si práci s tím, abychom vytvořili muzeum tak bohaté, různorodé a překvapivé, jako je komunita gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů samotná," řekl agentuře AFP Paul Boneberg z historické společnosti věnující se těmto menšinám.

V muzeu jsou vystaveny například předměty, které patřily prvnímu otevřeně homosexuálnímu politiku v Kalifornii Harveymu Milkovi. Jeho osudy nedávno přiblížil film, kde aktivistu zavražděného v roce 1978 ztvárnil Sean Penn.

Návštěvníci muzea si budou moci prohlédnout například Milkův kuchyňský stůl či sluneční brýle s růžovými obroučkami. Muzejní expozice ale obsahuje i různé rukopisy a sexuální pomůcky.

"Když vyprávíme naše příběhy, mění to naše životy i společnost a přestáváme se pohybovat na jejím okraj," podotkl v deníku The San Francisco Examiner kurátor a vysokoškolský pedagog Don Romesburg. Nové muzeum je podle něj "srdcem tohoto projektu".

Historická společnost se muzeum snažila otevřít deset let. Až loni v dubnu našla vhodné místo a podepsala tam nájem na pět let. Muzeum by podle ní mohlo být úspěšné. Dočasná výstava věnovaná Milkovi, která v roce 2008 po uvedení filmu o něm do kin, během 11 měsíců přilákala 25 tisíc návštěvníků.

Do čtvrti, nad kterou vlají desítky vlajek v barvě duhy, navíc každoročně míří desetitisíce turistů. "V našem muzeu objeví poklady z našich archivů, které odrážejí fascinují historii pokrývající téměř století života gayů, leseb, bisexuálů a transsexuálů," podotkl Boneberg. Muzeu přitom hraje do karet i to, že je výjimečné nejen v USA, ale i ve světě. Jediná další taková instituce je totiž pouze v hlavním městě Německa Berlíně.

ČTK, Lidovky.cz

Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?
Jak připravit dítě na očkování, aby nemělo strach z lékaře?

Očkování absolvují malé děti v prvních letech života hned několikrát. Zpočátku si to ani neuvědomují, později už mohou mít „vypěstovaný“ strach z toho, že to bude bolet. Nervozita rodičů jim nepřidává. Jak bychom měli své dítě připravit na očkování, aby se nebálo a zvládlo tuto povinnou (a nemilou) událost co nejlépe?

Najdete na Lidovky.cz