Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Sbírání nedopalků a útěky do moře aneb s batoletem na dovolené

Magazín

  12:30
Venku sice už skoro mrzne, ale zážitky z mé první dovolené s dítětem jsou stále velmi živé. Po předchozím popisu naší cesty letadlem musím proto ještě doplnit, jaké jsou mé zkušenosti z pobytu u moře. Možná tak stihnu varovat nezkušené rodiče, které podobný výlet teprve čeká. Jak jsme se shodli s mámami v okolí, odpočinek totiž dovolená s miminkem opravdu není. A pro příště vím, že balit si s sebou na takovou akci knihu bylo opravdu naivní.
S dítětem na pláži - ilustrační foto.

S dítětem na pláži - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Vše se totiž podřizuje dítěti, včetně způsobu trávení času na pláži. Tam jsme se vypravili vybavení do posledního detailu. Kryštofovi jsme pořídili nafukovací bazének a pestrou sadu zábavních předmětů na hraní s pískem. Na pláži jsme se první den uvelebili do lehátek a synka usadili se všemi hračkami vedle nás pod slunečník. Moc ho to bavilo. Bohužel pouze první den. Ty další si našel místo lopatiček, báboviček a kyblíku neuvěřitelnou náhradu: nedopalky. Byli jsme sice neustále v pohotovosti a probírali s manželem písek jako duo Popelek, Kryštof ale prokázal, že v téhle disciplíně se mu nemůžeme rovnat. Vždycky si dokázal svůj vajgl najít dřív, než jsme ho dokázali zlikvidovat, a v nestřeženém okamžiku si ho strčit do pusy. Před očima se mi promítali neveselé scénáře, plné infekčních nemocí, které si naše dítě kvůli svému novému hobby z dovolené přiveze.

Když ho nedopalky na chvíli omrzely, podnikal bleskové výpady na ostatní turisty, popřípadě směrem k moři. Udržet ho u jeho malého bazénku bylo nad lidské síly. Na pláži jsme se tedy nerekreovali, ale neustále běhali za naším miláčkem. S manželem jsme drželi služby a v péči jsme se střídali.

Další zádrhel byl v tom, jak udržet synka na místě, když jsme se chtěli najíst. Pokusy přemluvit ho ke klidnému stolování v dětské jídelní stoličce jsme nakonec vzdali hned první den. Museli jsme ho nejdřív uspat v kočárku. Čas jídla jsme tedy uzpůsobovali tomu, kdy Kryštof usínal. A jak už to tak bývá, když jsme měli velký hlad, nechtěl zrovna spát vůbec. Případně se probudil ve chvíli, kdy nám pokrm přistál na stole. Stejně tak to bylo i s večeří. Kryštof, který normálně usíná kolem osmé, měl na dovolené ještě v deset často oči jako baterky. Na jídlo jsme se tedy dostali až po desáté. Pak chtěl ovšem vstávat často v půl sedmé.

Není divu, že jsme byli pěkně utahaní. I přesto to byla krásná dovolená. Nicméně tvrdím, že když si vyrazí k moři rodina s batoletem, nejvíc se zrekreuje batole samotné.

O autorce

Veronika Švihelová - Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poslední tři roky působí jako reportérka kulturní redakce ČT. Od června 2009 je na mateřské se synem Kryštofem.

Kontakt: veronika.svihelova@seznam.cz

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!