Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Volá Berlín

SIERING: Zostuzený exkancléř Schröder vrací úder. Vznikne nová strana?

Gerhard Schröder a Angela Merkelová při spuštění Nord Streamu v roce 2011. foto: Profimedia.cz

Oskar Lafontaine a Gerhard Schröder se usmířili. Zpráva, která si asi jen těžko našla místo v českých mediích. Tato epizodka má ovšem potenciál otřást německou politickou krajinou, píše z Berlína naše dopisovatelka Danuše Siering, vydavatelka N&N Czech-German Bookmag.
  17:00

Jejich nepřátelství trvalo stejně dlouho, jak jejich přátelství. Nyní, po 25 letech mlčení se zdá, že vše je zapomenuto. Jejich mírovému setkání v květnu byly přítomny i obě manželky; od Lafontaina politička Sahra Wagenknechtová. A tady to začíná být zajímavé.

Talentovaná politička Wagenknechtová totiž uvažuje založit novou stranu, o které už se dlouho nahlas spekuluje. A ti tři - Lafontaine, Schröder, Wagenknechtová - by se k sobě dobře hodili. Jejich pohled na Rusko je podobný a to by mohlo během předvolebních vystoupení rozpoutat slušná cirkus.

Danuše Siering

Danuše Siering žije v Berlíně a Praze. Je zakladatelkou galerie Černá labuť, projektu Go Florenc a Česko-německého Salonu. Vydává N&N Czech German Bookmag.

Danuše Siering

Gerhard Schröder, který je dodnes mnohými uznáván jako autor velkých reforem, z nichž pak profitovala jeho nástupkyně Merkelová, se svým blízkým vztahem k Putinovi loni katapultoval na politický okraj. Když týdeník The Economist nedávno přinesl článek s titulkou „Je Německo opět nemocným mužem Evropy?“ nenechal Německu jediný suchý vlas na hlavě. V tomto příběhu je jen jeden hrdina a jmenuje se Gerhard Schröder; jeho Agenda 2010 odstartovala prý „zlatý věk Němců“. Dnes je ale bývalý kancléř v Německu v klatbě a mnoho lidí ho chápe jako nejtemnější postavu poválečné německé politiky. Má Schröder přesto šanci k návratu do první politické ligy?

Překvapivý Oskar

Ale vezměme to od začátku. Po volebním vítězství SPD v roce 1998 byl Lafontaine ministrem financí za kancléře Schrödera. Počátkem roku 1999 překvapivě odstoupil ze všech funkcí. Lafontaine z SPD vystoupil a později se stal spoluzakladatelem levicové strany Die Linke, v níž dlouho zastával významné funkce. Dne 17. března 2022 - opět neočekávaně - oznámil své vystoupení z této nové strany. Bylo to několik dní před zemskými volbami v Sársku. Noviny Die Zeit komentovaly jeho krok stejně, jako v připadě jeho rezignace v roce 1998, totiž, že se pokusil způsobit co největší škody vlastní straně, která už tehdy byla silně rozhádaná. Po volbách se Die Linke propadla na 2,6 % a vypadla z parlamentu.

Kontroverzní Sahra

Pestrou kariéru má za sebou i Sahra Wagenknecht. Byl členkou komunistické strany PDS, ve straně Die Linke se jí podařilo rozšířit svůj vliv, od roku 2011 byla místopředsedkyní strany a dodnes poslankyní Spolkového sněmu. Mnohé z jejich kontroverzních výroků rezonují a rozdělují voliče na tábory jejích přiznivců a odpůrců. Její kritika přístupu vlády k uprchlické krizi, povinnost očkování v době pandemie a obzvláště její výroky k rusko-ukrajinské válce posilují hlasy zevnitř strany proti Wagenknechtové. Na začátku března 2023 oznámila, že v příštích volbách do Spolkového sněmu již nebude za Die Linke kandidovat.

19 procent?

Nové strany by se mohla obávat nejen mateřská Die Linke, ale i AFD - Wagenknecht by odebrala voliče na obou stranách. A zřejmě nejen jim. V současné době není jasné, zda by její nová strana skutečně dokázala najít angažované, seriózní a důvěryhodné kandidáty napříč všemi spolkovými zeměmi. Protože Wagenknecht nemůže fungovat pouze jako one-woman show, jedná jako s možnými zakládajícími členy také s umělci a akademiky. Možnými kandidáty jsou i signatáři jejího otevřeného dopisu proti dodávkám zbraní na Ukrajinu, který podepsalo téměř půl milionu lidí.

V průzkumech institutů pro výzkum veřejného mínění Forsa a Kantar má případná Wagenknechtova strana volební potenciál 19 procent. Berme tato čísla s rezervou... vliv na politickou scénu v Německu by však byl jednoznačný.

Její manžel Lafontaine se nyní dožil 80. let. Schröder mu napsal do časopisu „Stern“ blahopřání k narozeninám: „Milý Oskare, jsi opět rychlejší než já. Letos 16. září ti bude 80 let, mně teprve 7. dubna příštího roku. Ke Tvým 80. narozeninám Ti srdečně blahopřeji!“ Bývalý kancléř pokračuje: Osmdesátka je jistě důvodem k tomu, aby se staré třenice staly minulostí.“ Uvidíme, co toto znovuzrozené přátelství dvou bývalých silných mužů Německa ještě přinese.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!