12. února 2010 12:21 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Škola zakázala dětem posílat valentýnky, chrání je před emocemi

Děti | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Děti | foto: Shutterstock

PRAHA Děti v základní škole Ashcombe v hrabství Somerset si nesmějí posílat přání, protože podle ředitele Petra Turnera ještě nejsou emocionálně dost vyspělé na to, aby zvládly případné odmítavé reakce adresátů. Turner rodičům 430 žáků oznámil, že valentýnská přáníčka budou zabavena.

Základní škola v britském Weston-super-Mare sklidila velkou kritiku za zákaz posílání valentýnských přání s odůvodněním, aby uchránila žáky "emočního stresu" z případného odmítnutí. Uvedl to zpravodajský server BBC News.

"Podle mě je to absurdní. Jsou to jen děti. Proč jim kazit legraci?" vyjádřila se jedna matka.

Ředitel však v oficiálním prohlášení tvrdí, že děti by mohlo rozrušit, kdyby byly jejich city odmítnuty, což by mohlo vést k jejich nesoustředěnosti. Podle něj by měly počkat, až budou dostatečně emocionálně a sociálně vyspělé, aby pochopily závazek vyplývající z toho, když s někým chodí.

"Myslím, že je to úplně praštěné," konstatovala další matka sedmiletého žáka. "Je to tradice, já si taky pamatuju, jak jsem ve škole dostávala přáníčka od chlapců. Většina rodičů se tomu směje, ale děti se diví, co se děje, protože byly zvyklé si přáníčka posílat.

Rovněž konzervativní poslankyně Ann Widdecombová tento krok kritizovala: "Je to jen malá kratochvíle jednou za rok a pro děti jejich věku to nic neznamená." Vedení školy však trvá na svém s tím, že "přáníčka projevující lásku by v malých dětech mohla vyvolávat zmatek".

ČTK