3. května 2010 10:03 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Snažit se svést krásnou ženu je pro muže jako skočit z letadla

Svádění - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Svádění - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

LONDÝN Muži, kteří stráví pouhých pět minut snahou upoutat pozornost krásné ženy, zažijí takovou úroveň stresu, že to může poškodit jejich srdce, varují vědci z univerzity ve španělské Valencii. Pokud se muž pokouší o krásku, kterou sám vnímá jako "mimo své možnosti", pak je stres, který zažívá, srovnatelný s vyskočením z letadla, píše britský list The Mail on Sunday.

Hladina "stresového hormonu" kortizolu stoupá a infarkt může být pravděpodobnější než to, že snaha o sblížení vyústí v rande.

Do studie se zapojilo 84 studentů, jimž vědci změřili hladinu kortizolu před tím, než je jednotlivě nechali o samotě s krásnou ženou, kterou předtím testovaní neznali; a pak jim znovu změřili hladinu hormonu.

"V téhle studii jsme předpokládali, že ve většině mužů může přítomnost krásné ženy vyvolat dojem, že jde o příležitost ke vztahu," uvedli vědci.

"Studie ukázala, že se hladina kortizolu zvýšila po vystavení pětiminutovému, krátkému společenskému kontaktu s mladou, přitažlivou ženou. Poskytuje to důkaz, že mezilidská interakce může mít vliv na sekreci kortizolu." Ovšem pro muže, kterým se seznámení s krasavicí podaří a začnou s ní chodit, může být realita ještě horší.

Studie tvrdí, že stres dlouhodobého vztahu může způsobit chronicky zvýšenou hladinu kortizolu, která - paradoxně - vede k impotenci. Kortizol má ovšem i kladné stránky - může člověku dodat rychlý příděl energie v krizové situaci, jež mu umožní přežít či přestát bolest; včetně té způsobené rozchodem.

Lidovky.cz, Lidové noviny