8. října 2010 15:28 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Snoubenci vezmou obřadní síně útokem. V neděli bude 10. 10. 2010

SVATBA (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy SVATBA (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

Blížící se magické datum 10. 10. 2010 se rozhodla k uzavření sňatku využít řada zamilovaných párů po celé České republice. Zájem o svatební obřady v neobvyklém nedělním termínu ale přesto není tak velký, jak pracovníci matrik očekávali. Sňatkům uzavřeným v tento den jsou přitom podle numerologů nakloněny i hvězdy.

Datum plné jedniček a nul budoucím manželstvím podle magie čísel přeje. Snoubence čekají dlouhá a dobrá manželství, uvedla numeroložka Ludmila Šottová. "Celkem se jim bude ve všem dařit. Nesmí ale zapomenout celý život k sobě hledat cestu, povídat si, nežárlit a neholdovat alkoholu. Pak budou mít sladký život," vyjmenovala kartářka.

V magický den si řekne na Staroměstské radnici své 'ano' deset párů
Na Staroměstské radnici v Praze se svatby v neděli obvykle nekonají, úředníci tentokrát udělali výjimku. "Zaznamenali jsme vyšší zájem českých párů," řekla vedoucí odboru matrik Prahy 1 Lenka Jelínková. To je prý celkem nezvyklé, protože na Staroměstské radnici spíše oddávají cizince.

Svatby se budou konat pouze dopoledne. Podle Jelínkové si ano řekne asi deset párů. "Je to takové symbolické číslo, deset párů 10.10.," dodala.

V neděli 10. 10. 2010 za příplatek
V obřadní síni zámku v Havířově na Karvinsku si své ano v neděli řekne pět snoubeneckých párů. Ještě před měsícem přitom tamní magistrát evidoval jen dva zájemce. "Na poslední chvíli se nám přihlásily tři páry. Celkem jich máme už pět. Na toto roční období je to hodně nadprůměrné číslo," uvedla mluvčí radnice Jana Pondělíčková. Další zájemci se podle ní ještě mohou přihlásit. "Tak dva páry by se nám tam ještě vešly," řekla. Všechny páry musely zaplatit příplatek 1000 korun. "Běžně oddáváme jen v pátek. Za obřad v neděli je příplatek," uvedla.

V neděli s magickým datem 10. 10. budou na zámku Hluboká oddány tři páry. Podle informací z hlubocké matriky jsou všichni snoubenci ruské národnosti.

Původně měly o termín zájem i dva české páry, ale ty si to nakonec rozmyslely. Na Hluboké se bude oddávat od 11:00, žádný pár si nepřál říci své ano v 10:10. Českokrumlovská radnice vyhověla nedělním termínem dvěma párům.

Snubní prstýnky - ilustrační foto.

V Hradci Králové oddají v neděli devět párů. "Zájem byl jen o trochu větší než na jiný den. Podzim bývá na svatby tradičně slabší. Nemuseli jsme nikoho odmítnout," řekla matrikářka Michaela Suchá. Dodala, že vedle devíti klasických svateb bude i jedna svatba diamantová, při níž si manželé připomenou 60 let společného života.

Někde vůbec neoddávají
Nezvykle velké množství svateb se v neděli 10. října uskuteční v Plzni. Své ano si chce v obřadní síni plzeňské radnice říct 14 párů, oddávat se proto začne už v 09:00. Jedna svatba je naplánována na přání snoubenců také mimo radnici. Podle mluvčí centrálního městského obvodu Hany Josefové je počet neobvykle vysoký, podobné množství svateb bývá většinou nahlášeno pouze na sobotu.

Bez práce budou v neděli i oddávající v Kroměříži, kde řada snoubenců vyhledává například malebné prostředí Podzámecké a Květné zahrady nebo Arcibiskupského zámku. Zdejší radnice se možným svatebním termínem se třemi desítkami v datu vůbec nezabývala. "Neděli nemáme jako oddávací den, tudíž jsme to vůbec neřešili. Neregistrovali jsme však ani žádný zájem z řad snoubenců," řekl mluvčí městského úřadu Pavel Zrna. Podobně tomu je ve Vizovicích na Zlínsku, kam vdavek a ženění chtivé páry často míří také například na tamní zámek. "Většinou mají lidé zájem o soboty, je to tradice. Na neděli 10. října se ani nikdo neptal," přiblížila matrikářka vizovické radnice Dana Smetanová.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz