30. října 2012 7:00 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Starou matkou ve 30? Jak jsem zahnala "deprese z věku"

Narozeninový dort - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Narozeninový dort - ilustrační foto. | foto: Shutterstock

„Už se ti to blíží, co?“ volala mi asi před půl rokem babička. „Co tím myslíš?“ nechápala jsem. „Přece třicetiny,“ odpověděla mi chlácholivě. A pak mi povyprávěla, jak těžce prožívala třicetiny ona. Coby profesorka na gymnáziu, byla zrovna s dětmi na výletě. A když jí došlo, že jí bude „už 30“, sedla si tam na pařez a brečela, že už nikdy nebude mladá.

A podle této filosofie teď skončilo i mé mládí. Přemýšlela jsem, co všechno se se 30 změnilo a co bude jen horší. Třeba už nikdy nebudu v žádném kolektivu nejmladší, na to jsem byla v práci dřív zvyklá. Teď všude potkávám mladinké holky a kluky a já jsem vedle nich "mamina". A bude hůř.

Jsou podniky, kam už nebudu moci vkročit, protože tam už nezapadnu. A o "třicítky" často ani v těch podnicích navíc nestojí a ani se tím netají! Například v Berlíně mne na mé narozeniny téměř dojal plakát zvoucí na velkou taneční party se vstupem pouze pro lidi do 30 let! Je oblečení, které je prý nad 30 tabu (dočetla jsem se v jednom časopise, že k takovým kouskům patří minisukně)... A mohla bych pokračovat.

Názor psycholožky:

Tři roky jsou předěl?

Na konci třetího roku života přestává být dítě batoletem a stává se „předškolákem“. Přestože tabulkově je tato hranice jasně vymezena, ve skutečnosti nenastává žádný evidentní vývojový skok.

Za svůj dosavadní život se dítě naučilo poměrně dobře ovládat své tělo, chodí, běhá, samo se nají, udržuje tělesnou čistotu. Zajímá se o knížky, udrží pozornost při vyprávění pohádky, dokáže mluvit ve složitějších větách. Získalo vědomí vlastní osoby. Od nynějška bude rozvíjet již naučené dovednosti a nově se mu otevřou dveře do společnosti. Začne se více zajímat o souhru s dalšími dětmi a učit pravidlům kolektivu.

Ale chtěla bych vrátit čas? Znovu zažívat ty pubertální chvíle, kdy člověk experimentuje s odporným oblečením a barví si vlasy do prapodivných odstínů? Chtěla bych znovu absolvovat všechny zkoušky ve školách a učit se stohy zbytečností? Chtěla bych si znovu hledat práci a k tomu trávit čas s nesprávnými muži na zbytečných rande? Ani náhodou.

Takže ať jsem klidně "stará třicítka", s dvacítkou bych neměnila. A navíc už na tom nejsem tak zle jako generace mé babičky. Ve 30 tehdy byla opravdu považovaná za "starší paní", moje máma byla považovaná prý za "trošku starší maminku" ve 23. To mě vždy pobaví.

Nejsem jediná, kdo z rodiny zažívá zlomový věk. Manžela čekají Kristova léta a trojku má na krku i Kryštof. Jeho tři roky na rozdíl od mých 30 vnímám jako obrovskou změnu a předěl. Stal se z něj chlapeček se vším všudy. Chodí do školky, kreslí mi obrázky, minulý týden nakreslil první hlavonožce (tedy postavičky s očima, náznak naší rodiny).

I když mne občas umí pořádně vytočit, protože zlobí, život s ním mě bavíc stále víc. Dal mi nádherný rozměr, o který jsem dřív byla ochuzená. I proto bych se nechtěla vrátit do mladších let.

A navíc minisukně stejně nenosím a na party jsem se natancovala taky už dost.

O autorce:

Veronika Švihelová - Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté zakotvila jako reportérka v domácí redakci v České televizi. Nyní působí v ekonomické redakci. Věnuje se psaní a hlavně synovi Kryštofovi, který se narodil 9. 7. 2009.

Veronika Jonášová