Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Magazín

Mistr hororu a nejprodávanější spisovatel světa. Stephena Kinga stál obrovský úspěch málem život


Stephen King | foto: Profimedia.cz

Premium
Je miláčkem hororových fanoušků. Má za sebou desítky románů, často velice objemných, povídkových sbírek, každé jeho dílo už po desetiletí poutá pozornost čtenářů po celém světě a je prakticky jisté, že se dříve či později dočká filmového zpracování. Ve svých knihách používá Stephen King mnoho klasických děsivých rekvizit, od upírů přes strašidelné domy po vraždící monstra, na druhou stranu bývají jejich zasazení do reálného světa a psychologie hrdinů natolik přesvědčivé, že se k jeho knihám často obracejí i ti, kdo tenhle žánr jinak nevyhledávají.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit

Není náhoda, že za role ve filmových verzích jeho snímků se herci dostávají mezi nominované na Oscara, což je u tohoto typu literatury výjimečné. A je taky tvůrcem děsivého klauna jménem Pennywise, jehož proslulost dávno opustila vymezené hranice a stala se fenoménem (a také oblíbenou karnevalovou maskou).

Občas si ale King odskočí i mimo hrůzostrašnou literaturu: vzejde z toho pak film s humánním poselstvím jako Vykoupení z věznice Shawshank, u kterého ani řada jeho příznivců neví, čím se vlastně autor předlohy proslavil především. Stephen King je zkrátka pro popkulturu natolik zásadní tvůrce, že se o něm už v devadesátých letech pořádaly přednášky na českých vysokých školách…

Dětství bez otce

Stephen Edwin King přišel na svět 21. září 1947 v Portlandu ve státě Maine, který se v budoucnu stane velkou inspirací pro jeho dílo. Příběhů z dětství, které zásadním způsobem ovlivnily jeho další dráhu, se vypráví mnoho a jsou stejnou měrou tragické jako děsivé i směšné. Stephen byl prvním vlastním synem svých rodičů, starší bratr David byl adoptovaný.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!