8. ledna 2017 6:55, aktualizováno  19:07 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Studenti VŠ preferují dlouhodobé vztahy a osobní seznamování

Studentský majáles v Praze (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studentský majáles v Praze (Ilustrační foto) | foto: Yan ReneltMAFRA

PRAHA Studenti vysokých škol preferují dlouhodobé vztahy a osobní seznamování. Nejdůležitější je pro ně ve vztahu důvěra, naopak nejmenší význam přikládají věku. Online seznamovacím službám nevěří, pravidelně je využívá jen šest procent z nich.

Zjistil to online průzkum časopisu Studenta, jehož se účastnilo 2674 studentů VŠ z celé ČR.

Více než dvě třetiny studentů vysokých škol mají zkušenost s alespoň ročním vztahem. V době průzkumu bylo zadaných 60 procent respondentů, tři čtvrtiny z nich více než půl roku. Více než čtyři pětiny vysokoškoláků věří na lásku na celý život, pouze každý dvacátý uvedl, že rozhodně ne.

Tři čtvrtiny vysokoškoláků upřednostňují osobní seznámení. Seznamky na internetu 69 procent respondentů vůbec nevyužívá, asi třetina tento způsob seznamování považuje za riskantní.

Sex pro studenty ve vztahu nehraje zdaleka nejdůležitější roli. „Na předních příčkách se umístily jednoznačně důvěra, porozumění a respekt, dále že je na druhého spolehnutí, společný smysl pro humor, podobné chápání světa nebo pocit bezpečí. Teprve za toto vše studenti řadili sex,“ uvedla v tiskové zprávě šéfredaktorka časopisu Markéta Paráčková.

Studenty neláká ani sex na jednu noc, ačkoliv právě při studiu na vysoké škole k němu bývá dost příležitostí. Více než polovina respondentů uvedla, že ho nikdy nezažila. „Podle odborníků z amerických univerzit takovou sexuální zdrženlivost vykazovali mladí lidé naposledy ve 20. letech minulého století, tj. v období Velké hospodářské krize,“ uvedla Paráčková.

Desetina studentů ještě neměla žádného intimního partnera, 15 procent aktuálně neprovozuje sex vůbec a dalších 23 procent jen nahodile. Studenty příliš nezajímá sexuální minulost partnerů. Pro 64 procent respondentů není důležité, kolik měl jejich partner intimních vztahů před nimi.

ČTK

SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price
SOUTĚŽ: Zapojte se do velké fotosoutěže o hračky Fisher-Price

Milé maminky, letos jsme si pro vás opět připravili velkou fotosoutěž se značkou Fisher-Price! Vyfoťte své děťátko s jeho oblíbenou hračkou, nahrajte ji do soutěže a získejte hodnotné ceny.