2. května 2012 14:00 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Svatby ve vzduchu i v podzemí. Páry touží po zážitku

Lidé chtějí svatby na stále exkluzivnějších místech. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé chtějí svatby na stále exkluzivnějších místech. | foto: Shutterstock

Manželské sňatky v podzemí hornického muzea, na fotbalovém stadionu nebo v mondénních zámcích. Svatebčané v Německu se čím dál víc chtějí brát na neobvyklých místech a nenápadité svatby mají v oblibě stále méně.

"Nápady jsou čím dál divočejší a podivnější," říká šéf německého svazu oddávajících úředníků Jürgen Rast. Pětašedesátiletý muž ze středoněmeckého městečka Bad Salzschlirf může mimo jiné doložit své poznatky svatbami pod vodou v bazénu nebo na zebře - silničním přechodu pro chodce.

"Trendem jsou svatby na neobvyklých místech a nejlépe o neobvyklém datu," pozoruje Rast už delší dobu. Sedm z oddávaných párů podle něj si chce ze svatebního dne učinit zážitek. Ještě před deseti lety to prý bylo jen 30 procent párů.

Chtějí-li se páry ocitnout hodně vysoko, musejí vyrazit například k Bodamskému jezeru do Friedrichshafenu. V tomto městě, kde kdysi hrabě Ferdinand von Zeppelin začal stavět své věhlasné vzducholodi, si lze od počátku května jeden ze zeppelinů pronajmout za 5000 eur (125 tisíc korun) a manželskou věrnost si slíbit nad jezerem.

V Gollenbergu nedaleko Berlína zase svatebčany potěší let sovětským letadlem. Jednou do měsíce se oddává také na nejvyšším německém alpském vrcholu Zugspitze, tedy 2962 metrů nad mořem.

Kdo chce také vysoko, ale zase trochu jinak, může se nechat sezdat v nejvyšším televizním studiu země, v 53. poschodí jednoho z mrakodrapů ve Frankfurtu nad Mohanem. Takovou radost si lze udělat každý pátek dopoledne, ale má to také svou cenu - 1000 eur.

Snubní prstýnky - ilustrační foto.

Ze sňatků se stávají zážitkové akce

Kdo se naopak bojí výšek, může sfárat do podzemí v Hornickém muzeu porúrského města Bochum. Rovněž v Porúří si mohou přijít na své sňatkoví fotbaloví fanoušci, a to na stadionech bundesligových rivalů Borussia Dortmund a FC Schalke 04 v Gelsenkirchenu.

Rast připomíná, že tím zdaleka včet kýžených oddávacích adres nekončí. V kurzu jsou pevnosti, televizní věže, přímořské majáky, historické tramvaje, muzea nebo mlýny. "Westernoví fandové se berou třeba v indiánských oděvech," říká Rast. Zážitkové svatby ale prý stále více také vytlačují tradiční církevní sňatky.

Oddávající úředníci se nepochybně snaží vyhovět nejrůznějším přáním, Mnozí se ale také na nejrůznější výstřelky dívají kriticky. Rastův svaz říká, že v zásadě lze svatbu provést kdekoli. Předpokladem ale je, aby svatební prostor byl všeobecně přístupný. Vylučují tak například obývák doma v bytě.

"V Kasselu se třeba jednou konala svatba na dopravní zebře. Policie vyhověla a na 15 minut uzavřela vozovku," říká Rast. A když se brali dva sportovní potápěči, nahradili ústně vyjádřené "ano" gestem ruky.

Lidovky.cz, ČTK

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…