Čtvrtek 8. června 2023, svátek má Medard
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Ošklivé a surové stránky tehdejšího světa. Goyova díla předznamenala vývoj moderního umění

Goya svou tvorbou, ale i osobností přitahoval i umělce naší doby – třeba spisovatele Liona Feuchtwangera, který o tomto slavném malíři napsal knihu s výmluvným podtitulem Strastná cesta poznání | foto: Profimedia

Premium Doporučujeme
Malíř mnoha tváří a stylů. V madridském Pradu můžeme vidět jeho dramatický obraz Saturn požírající své dítě i umírněnou rodinku španělského krále Karla IV. Goya žil v době počínajícího romantismu, ale svými pozdními černými malbami předznamenal vývoj moderního umění.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Současná přehlídka rozsáhlého Goyova díla ve švýcarské Basileji je světovými médii označována za nejlepší výstavu posledních let. Vzácné malby a grafické tisky u této příležitosti na čas opustily renomované sbírky. Chybí zde jen slavná Nahá Maja, která je pro madridské muzeum, kde je doma, zřejmě nepostradatelným tahákem, ale její oblečenou verzi si do Švýcarska přijela prohlédnout i španělská královna Letizia.

Goya svou tvorbou, ale i osobností přitahoval i umělce naší doby – třeba spisovatele Liona Feuchtwangera, který o tomto slavném malíři napsal knihu s výmluvným podtitulem Strastná cesta poznání. Zachycuje sice léta tvůrčího rozkvětu v letech 1793 – 1806, ale neomezuje se jen na postavu umělce, nýbrž sleduje v širokých záběrech život ve všech společenských vrstvách tehdejšího Španělska.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor: