2. května 2010 11:48 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Táta dneska frčí, mateřská centra motivují otce k větší aktivitě

Táta a dítě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Táta a dítě | foto: Shutterstock

PRAHA K většímu zapojení do rodinného života chce muže motivovat kampaň s názvem Táta dneska frčí, která začne 1. června a potrvá do 20. června. Na tento den přitom letos v některých zemích připadá Den otců.

V Česku se ho snaží prosadit už několik let Liga otevřených mužů a Síť mateřských center. "I když se návrh zatím nepodařilo oficiálně prosadit, svátek otců nadále propagujeme," sdělila dnes ředitelka Sítě mateřských center Rut Kolínská.

Obě zmiňované organizace svou kampaň proto pojímají i jako oslavu role otce ve společnosti. Do rodinného života je pak chtějí zapojit mimo jiné prostřednictvím programů, které na první tři červnové týdny připravily desítky mateřských center po celé ČR.

Do loňského třetího ročníku akce se zapojilo přes 50 center a na programu měla například soutěže v malování obrázků, dobrodružné hry a sportovní klání.

Den otců

Den otců se slaví vždy třetí neděli v červnu například v Německu, Austrálii a v některých státech USA. Úplně první oslava Dne otců se konala v americkém městečku Spokane ve státě Washington 19. června 1910.

Liga otevřených otců a Síť mateřských center v předchozích letech iniciovaly návrh vládní rady pro rovné příležitosti žen a mužů, aby se svátek otců stal i oficiálním významným dnem ČR. Sdružení se přitom opírala o některé průzkumy, podle kterých je tomuto svátku nakloněno kolem 70 procent české veřejnosti, uvedla Kolínská. Podle ní má přitom tento svátek velký význam i pro ženy.

"Každé zastavení v běhu všedních dnů přináší příležitost k radosti a ocenění. Den otců otevírá přirozenou možnost pro matky připravit spolu s dětmi oslavu pro tátu," prohlásila.

Lidovky.cz, ČTK