22. května 2011 11:48 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Táta je přísnější, ale je s ním zábava, říkají děti

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Maminka je hodná a pomáhá, s tatínkem je zábava, ale nemá čas, vyplynulo z průzkumu mezi 2200 dětmi. Výzkum udělal loni a letos Národní institut dětí a mládeže (NIDM) v rámci projektu Klíče pro život.

Cílem průzkumu bylo zjistit, co děti od šesti do 15 let ovlivňuje, z čeho mají strach a jak vnímají své okolí. Výsledky mimo jiné ukázaly, že děti z chudších a méně vzdělaných rodin trápí víc starostí a nejsou tak šťastné.

Malí respondenti zároveň potvrdili, že pro děti už televize zdaleka nehraje takovou roli jako internet.

"Maminku oproti tatínkovi vnímají jako hodnější nebo tak, že jim spíše pomůže. Tatínek je podle dětí vnímán jako přísnější nežli maminka, ale na druhou stranu je s ním zase větší zábava," uvedli výzkumníci z NIDM na webových stránkách projektu.

Svátek matek - ilustrační foto

Na otázku, zda má otec na dítě dost času, však odpovědělo kladně jen 32 procent dotázaných. U kamarádů si nejvíce děti cení toho, že jsou zábavní, učitelku pak nejvíc školáků označilo jako chytrou, přísnou a spravedlivou.

Kamarádi na styl, rodiče na názory

Oslovení školáci se také shodli na tom, že rodiče je nejvíc ovlivňují, a to jak ohledně oblečení, tak v otázce trávení volného času. "Rodiče ale hrají důležitou roli i v tom, jaké věci si děti kupují, jaké mají názory nebo jak se chovají k ostatním," stojí ve zprávě.

Názor kamarádů je pak nejdůležitější ve věcech jako hudba, styl oblékání nebo účesu. Vliv médií si přitom školáci téměř nepřipouštějí.

"Rodiče dětí ohrožených sociálním vyloučením se daleko méně zajímají o způsob trávení volného času svých potomků. V těchto rodinách také děti pociťují méně soukromí a cítí se méně příjemně, naopak jsou zde častější hádky," konstatovali badatelé.

S rodiči? Nejčastěji u televize

Děti z chudších a méně vzdělaných rodin se také častěji bojí nezaměstnanosti a ekonomických problémů. Navzdory tomu polovina dětí v průzkumu uvedla, že obavy nemá žádné.

Děti sledují televizi - ilustrační foto.

Volný čas s rodiči pak nejvíce dětí tráví sledováním televize, společným stravováním a povídáním si. "Starší děti na rozdíl od mladších chodí s rodiči méně často na výlety, ale věnují se více společně koníčkům. Nejméně populární jsou návštěvy divadla a kostela," zjistil výzkum.

Radši bez televize než internetu

Co se týká televize, tu má ve svém pokojíku na 30 procent dětí. "Nabízí se odpověď, že řada rodičů její pomocí řeší způsob trávení volného času svých dětí, anebo dokonce můžeme říct, že takto řeší svůj vlastní volný čas. Dítě si pustí televizi a rodiče nejsou rušeni," myslí si výzkumníci.

Téměř 80 procent dotázaných vlastní také mobilní telefon, skoro polovina MP3 přehrávač a 43 procent dětí počítač. Zatímco bez televize by se obešla zhruba třetina dotázaných, internet je postradatelný jen pro 18 procent dětí. S vyšším věkem dětí pak důležitost internetu oproti televizi ještě roste.

Celá výzkumná zpráva bude k dispozici na konci května, na základě jejich zjištění budou zpracovány návrhy na změny zákonů týkajících se dětí a mládeže.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz