29. srpna 2010 9:30 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Téměř tři pětiny Češek se stydí za své nahé tělo. Méně však při sexu

Ženské tělo | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ženské tělo | foto: Shutterstock

PRAHA Téměř tři pětiny Češek se stydí za své nahé tělo, naopak muži si s nedokonalostí své postavy žádné starosti nedělají. Stud pociťuje jen necelá třetina z nich.

Vyplývá to z internetového průzkumu společnosti SANEP.

Ženy podle všeho řeší tělesné proporce především ve vztahu k veřejnosti, před svými partnery se ale za nahé tělo nestydí. Ženy také častěji než muži trpí kvůli svému tělu pocitem méněcennosti.

Kvůli nedokonalé postavě má komplexy více než polovina žen a jen necelých 16 procent mužů. Největší problémy se svým nahým tělem přiznávají mladí lidé, zejména pak ženy ve věku od 18 do 25 let.

Při sexu jdou komplexy stranou

"V případě sexu jde však zjevně v mnohých případech jak stud, tak komplexy z nahého těla stranou," míní autoři průzkumu. V intimních chvílích se totiž stydí jen necelá třetina žen a pouze sedm procent jejich partnerů.

Čtěte také:

Češi podle SANEP neholdují nudistickým plážím ani jiným formám exhibicionismu, rozhodně ale nepatří mezi puritány. Nemají třeba žádný problém otevřeně o své nahotě hovořit.

"I přes poměrně velkou otevřenost v otázkách dotýkajících se osobní nahoty je zjevné, že kult nahé krásy je velkým problémem zejména pro mladé dívky, což se ve svém důsledku může dramaticky odrážet na kvalitě jejich psychiky, a tedy i sebedůvěry," uvedli autoři průzkumu.

Internetového průzkumu, který se uskutečnil od 6. do 13. srpna, se zúčastnilo více než 9000 lidí ve věku od 18 do 69 let.

ČTK, Lidovky.cz