22. srpna 2010 10:00 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Touha silnější člověka: stále více lidí se 'léčí ze sexu'

Sex - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sex - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Jen kvůli novým postelovým zážitkům zanedbávají práci, opouští přátele nebo rodinu. Příběh golfisty Tigera Woodse vyvolal celosvětovou polemiku o sexuální závislosti. S chorobným chtíčem se běžně setkávají už i čeští sexuologové. A nemusí jít jen o historky rozmařilých celebrit.

I když to vehementně popírá, je pětapadesátiletý Jaroslav majitelem jednoho z českobudějovických veřejných domů. "Hele, já nejsem žádnej pasák nebo něco takovýho. Holky tady dělají na baru, a když se jim někdo z hostů líbí, můžou si u mě nahoře pronajmout pokoj," tvrdí většinou. Když se rozpovídá na téma sexuální závislosti, nahlas se rozřehtá. "Tak to by v Budějcích musela bejt závislá na sexu půlka města!"

A začne vyprávět o mužích, kteří se zamilovávají do prostitutek, o právnících a lékařích, kteří v nevěstinci dokážou utratit za měsíc desetitisíce korun, o podnikatelích, kteří u něj mají otevřený úvěr. "Jména vám neřeknu, to se nedělá, ale divili byste se, co k nám chodí známých lidí z města. Někdy mi připadá, že čím větší šarže, tím větší prase," směje se Jaroslav.

Trochu si i užívá pocit nadřazenosti nad všemi těmi "ctihodnými" pány – zákazníky, kteří před ním klopí zrak, když ho s dětmi a manželkou potkají na ulici. "Chlapi prostě čas od času potřebujou, aby s nimi zalaškoval někdo jiný než vlastní paní. Tak proč z toho dělat nějakou závislost," říká.

Jenže i když pan Jaroslav o svých zákaznících nechce mluvit jako o sexuálně závislých, v poslední době se světem šíří teorie, která nejen některé pravidelné návštěvníky nevěstinců, ale i notorické nevěrníky nebo milovníky porna na internetu skutečně pasuje do kategorie lidí s psychickým onemocněním.

Orgasmus - ilustrační foto

Mustr podle Woodse

Sex v jakékoliv formě se pro ně totiž stal nejen povyražením, ale doslova drogou, nad níž už ztrácejí kontrolu. Nebo to alespoň tvrdí a vyhledávají kvůli své sexuální závislosti lékařskou pomoc. "Byl jsem nevěrný. Měl jsem vedlejší poměry. Podváděl jsem," prohlásil v emotivním projevu golfista Tiger Woods, snad nejznámější příklad člověka, který se rozhodl léčit ze své údajné závislosti na sexu.

Otec dvou dětí a úspěšný sportovec po odhalení mnoha svých nevěr podstoupil na specializované klinice léčebnou kúru, která ho měla zbavit neustále touhy po sexuálním styku s někým jiným než vlastní manželkou a zachovat mu pověst idolu mládeže.

K podobné léčbě se kromě několika dalších světových celebrit odhodlal i herec David Duchovny. Ten se zase do své role nenapravitelného proutníka v americkém seriálu Californication převtělil natolik, že trávil hodiny denně sledováním pornografie na internetu.

I když mánie léčby chorobné sexuální touhy u slavných osobností do Česka ještě nedorazila, čeští sexuologové potvrzují, že se lidmi, kteří žádají lékařskou pomoc kvůli přebujelé sexuální touze, setkávají běžně i v tuzemsku.

Orgasmus - ilustrační foto

Na jedné straně existují desítky celebrit, které se chlubí svým nekonformním sexuálním životem, který jim údajně nijak neubližuje, ale naopak pomáhá třeba v umělecké kariéře, na straně druhé stovky lidí skutečně zoufale hledají způsob, jak se své závislosti na sexu zbavit.

Jenže otázkou zůstává, jak se taková závislost léčí a kdo touto "nemocí" vlastně skutečně trpí. Například u Tigera Woodse se okamžitě objevily spekulace, že místo skutečné snahy o lékařskou pomoc se jen snaží zbavit odpovědnosti za svou nevěru.

Závislost, nebo osobní selhání?

"Některé případy takzvané sexuální závislosti se zdají být jen osobním selháním jedince, tedy spíše etickou než zdravotní problematikou. Jde-li však o nutkavost chorobného rozsahu, můžeme o takových stavech skutečně uvažovat jako o svého druhu duševní poruše, vyžadující léčbu," říká známý český sexuolog Jaroslav Zvěřina.

Jenže kdy je muž, "nevěrný" své ženě s milenkou, prostitutkou nebo internetovým prohlížečem, sexuálně závislý a kdy se jedná o úlet, který mnohé moudré babičky někdy hodnotí slovy: co jsem měla dělat, děda byl prostě kanec?

"Žádná norma neexistuje. Jako skutečný problém z hlediska sexuální závislosti bych označila stav, kdy dojde k narušení základních oblastí lidského fungování," říká sexuoložka Hana Fifková.

Více k tématu hypersexuality najdete v sobotním vydání deníku