28. dubna 2010 21:36 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Třetina Američanek se raději svěří psovi než vlastnímu manželovi

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reprofoto

LOS ANGELES Třetina amerických žen, které chovají nějaké domácí zvíře, tvrdí, že jejich zvířecí přítel umí naslouchat líp než manžel. V případě mužů si se zvířetem lépe popovídá 18 procent chovatelů. Vyplývá to z průzkumu, který zveřejnila webová stránka AP-Petside.com.

Například čtyřicátnice Christina Holmdahlová bez přestání mluví se svou kočkou, dvěma psy nebo třemi koňmi. Přirozeně o manželovi. "Kdo je se mnou na mých procházkách? Často jim vyprávím o práci nebo o manželovi," říká.

Každý by měl podle ní mít nějaké zvíře, jako je třeba její kůň Whistle, jehož má od 19 let. Povídání se zvířaty prý umožňuje ventilovat znepokojující témata. Člověk si je promyslí a zklidní se.

Bill Rothschild ví, že problém zůstane nevyřešený, přijde-li s ním za svou chotí, se kterou žije 19 let, nebo za Cray Aikenem, rakem, jehož před čtyřmi lety přinesla domů dcera. Podle Rothschilda ze státu New York je Cray určitě lepší posluchač než žena, která "naslouchat neumí". Odezvu sice nemůže čekat ani od korýše, avšak s kočkami a psy je to jiné. "Je vám určitě líp, když se svěříte jim. Takové olíznutí od velkého psa udělá hodně," konstatuje Rothschild.

Každý desátý jde se svým problémem z mazlíčkem
Podle telefonického průzkumu provedeného začátkem dubna s 1112 lidmi konzultuje své problémy se zvířaty jeden z deseti chovatelů. Většina z nich je přesvědčena o tom, že zvířata mají stálou povahu a zřídka trpí depresí.

Jenom pět procent majitelů vzalo své miláčky k veterináři nebo odborníkovi na zvířecí duše, jelikož se jim zdálo, že je jejich přítel skleslý. A ještě menší počet se rozhodlo podat svému zvířeti lék proti depresi. Jako terapeuti se osvědčují zejména psi - svěřuje se jim čtvrtina majitelů, zatímco kočkám jenom 14 procent chovatelů.

Karen Suedová má ordinaci na veterinární klinice v Los Angeles a je jednou z 50 zvířecích psychologů s licencí vydanou americkou veterinární společností. U většiny psích pacientů řeší problém s agresivitou a úzkostí, u kočičích nejčastěji ignoraci vyčleněného záchodku.

Podle Suedové hovoří se svými zvířaty každý. "Poskytují nám bezpodmínečnou oporu, nikdy neodseknou, nikdy nekritizují a jsou vždy k dispozici. I když své partnery milujeme, nejsou vždy s námi, mají vlastní představu, jak se máme s problémem vyrovnat. Muži-partneři většinou nestojí o řeči, ale o vyřešení problému," říká Suedová.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz