Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Učitelka jménem Markus aneb Muži ve školkách

Magazín

  6:15
„Otevíráme novou školku, na břehu řeky s vlastní zahradou a máme hned dva učitele - muže!“ Tak vypadá inzerát na nově otevřenou německou školku. V Berlíně je to teď velká móda: ve školkách šílí po mužských učitelích.

Učitelka jménem Markus aneb Muži ve školkách foto: Helena Černá

Často jsou to mladí čerstvě vystudovaní kluci  a je to tu opravdu velký fenomén, instituce i rodiče mužský element vítají všema deseti. I my máme školku, která nové děti lákala na „muže“. V první chvíli jsem nevěděla, zda mi to přijde sympatické nebo spíš zvláštní, když se chlapi hrnou k malým dětem. 

Vzpomněla jsem si na fakt, že většina pedofilů je z řad mužů a že proto dokonce některé země muže ve školkách diskriminují: třeba v Dánsku muži ve školkách nesmí dětem měnit o samotě pleny. Mé předsudky se ale brzo rozpustily, když jsem poznala Markuse - našeho pětadvacetiletého učitele. Podle mě je to nadčlověk, který má můj obdiv! 

Deník matky

Veronika Jonášová je novinářka. Od roku 2003 pracovala v Lidových novinách - především v magazínu Pátek. Poté přešla do České televize, kde působí doteď jako reportérka a moderátorka. Ve volném čase se věnuje psaní a synovi Kryštofovi.

Děti včetně našeho Kryštofa ho milují tolik, že ho často nacházíme v dost složitých situacích: ověšeného několika dětmi najednou, rozcuchaného a ztahaného, se zkrvaveným nosem poté, co do něj jedno dítě nešikovně narazilo… Moc klidu si tam opravdu neužije. Na jeho místě a v jeho letech bych tuhle práci už dávno vzdala. „Člověk potřebuje opravdu hodně trpělivosti,“ mrkl na mě Markus, když jsem se ptala, jak to všechno zvládá a navíc neustále s úsměvem na rtech. 

Teď jen doufám, že mu ta trpělivost vydrží a že ze školky neodejde. Už jen proto, že si to Kryštof bez něj neumí představit a pokaždé se těší, jak si spolu pohrají. Po naší zkušenosti mi učitelé ve školkách připadají jako skvělý nápad. Kryštof se tak od malička učí, že se o děti starají i muži a že je to normální. 

Personál školky je na první pohled barevný: muži, ženy, různý věk, různé národnosti. Je to o dost příjemnější než to, co pamatuju ze svého dětství: parta znuděných šedesátnic, které si nejvíc užívaly, když nás všechny donutily přes poledne spát a pořádně si mohly poklábosit (já skoro nikdo neusnula).

Doufám, že podobná móda dorazí i do Česka a učitelé nebudou jen na základních školách, kde jich je mimochodem taky žalostně málo - na jednoho muže připadají hned tři ženy. Myslím si, že by tuhle německou módu uvítali nejen rodiče, ale i učitelky.

Názor psycholožky Marie Hlaváčkové: Muži ve školce: proč ne?

Z hlediska dětí vidím přítomnost pedagoga-muže ve školce určitě jako výhodu. Děti zažijí rozdílnost mužského a ženského přístupu a z obojího si mohou vzít to, co potřebují.  Učitel může vnést do třídy odlišný styl hry, originální řešení a celkově může třídu velmi obohatit. Pro chlapce se může stát dobrým vzorem v jejich pohlavní identifikaci. Jako výhodu vnímám i jeho přínos do ženského učitelského kolektivu.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!