28. května 2009 10:16 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Unesla třináctiletého syna, aby zabránila chemoterapii

Chemoterapie. Pro Daniela (13) má být nejlepším řešením. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Chemoterapie. Pro Daniela (13) má být nejlepším řešením. | foto: ČTK

NEW ULM Rodiče nemocného chlapce z americké Minnesoty odmítali, aby byl jejich syn podrobován chemoterapii. Ta se zdála být proti jejich duchovnímu přesvědčení. Po úporné snaze matky vyhnout se naplánovanému léčení, kdy s třináctiletým Danielem Hauserem dokonce odjela hledat alternativní řešení za hranice státu, přišlo na řadu soudní projednání.

Na jeho základě a také pod tlakem hrozícího odejmutí syna z péče nakonec rodiče souhlasili, že chemoterapeutická léčba je pro Daniela, který trpí vážným onemocněním mízních uzlin, to nejlepší. O případu informovala agentura AP. 

Před více než dvěma týdny už Colleen a Anthony Hauserovi přesvědčovali soudce, že chemoterapie, kterou jejich synovi předepsali lékaři, je spíše jedem než léčbou a že v souladu s duchovním přesvědčením nemohou syna nechat podrobovat zásahům medicíny, která jeho tělu, napadenému takzvanou Hodgkinovou nemocí, spíše ubližuje. Když soud léčbu přesto nařídil, pokusili se syna uchránit útěkem za hranice státu, jak uvádí americký zpravodajský server Pioneer Press.

Matka třináctiletého Daniela.

Po týdnu „na útěku“ se nicméně celá rodina vrátila domů, a přestože porušila předchozí soudní nařízení a její pohyb sledovala i federální policie, po novém soudním projednání dostala další šanci. Colleen Hauserová u soudního slyšení uvedla, že pochopila, že chemoterapie je v tuto chvíli pro jejího syna tím nejlepším řešením. Ihned po návratu byla totiž Danielovi provedena nejnovější vyšetření, která ukázala, že jeho nádor se nebezpečně zvětšil a způsobuje nyní nepříjemný tlak v chlapcově hrudníku. 

„Danny miluje své rodiče a oni milují jeho. Je to velmi milý a sympatický chlapec,“ uvedl soudce John Rodenberg a dodal, že Daniel i nadále zůstane v péči svých rodičů, „chemoterapeutická léčba nicméně musí začít, a to velmi brzy.“ „Danielovi rodiče prošli nelehkou cestu a jejich pohled na věc se změnil. Je důležité, aby se Dannymu dostalo té nejlepší lékařské péče, ale také aby léčbu podstupoval v blízkosti rodičů,“ zdůvodnil Rodenberg své rozhodnutí na námitky okresních zástupců, že by Hauserovi mohli znovu se synem utéci.

Hodgkinovo nádorové onemocnění mízních uzlin se u dětí, jež podstupují chemoterapeutickou a ozařovací léčbu, daří vyléčit s devadesátiprocentní úspěšností.