19. listopadu 2009 9:30 Lidovky.cz > Relax > Vztahy

Už to není zvířátko! Jak se z miminka stal chlapeček

Smějící se miminko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Smějící se miminko. | foto: Shutterstock

„Jé, moje Rozára taky blije,“ komentovala kamarádka nedávno mého chlapečka, když si ublinkl po krmení. „Máme to vlastně stejný,“ zasmála se. Trochu mě to nejdřív urazilo. Rozára je totiž labrador. Opáčila jsem jí, že přece nemůže srovnávat dítě se psem, doma mě to nicméně přimělo zamyšlení.

Ať to zní jakkoliv ošklivě, v podstatě měla tak trochu pravdu. Nejmenší miminka jsou vlastně taková zvířátka. Jediné na čem jim záleží je pořádně se najíst a vyspat, případně se zbavit bolesti bříška. Je jim jedno, jestli jste s nimi doma vy nebo třeba sousedka.


Jak ostatně píšou chytré knihy, malým miminkům se nestýská, protože vás ještě nepoznají a nemají na vás vazbu. Moje známá, která má o dva měsíce staršího chlapečka mi dokonce svěřila, že jí zpočátku přišlo, že kolem něj jen skáče a on jí za to odměňuje maximálně pláčem. Ač to zní iracionálně (dítě se vám přeci nemusí odměňovat za péči, natož novorozenec), byla z toho prý nešťastná. Změna přišla s prvním úsměvem. "Představ si, že všichni na něj dělají opičky a on nic. A pak stačí, když k němu jen přijdu a on vykouzlí široký úsměv na celé kolo," tvrdila mi nadšeně.

Taky jsem netrpělivě očekávala první úsměv svého chlapce a když jsem se v šesti týdnech poprvé dočkala jeho náznaku, obvolávala jsem celou rodinu s tou radostnou novinkou. Taky jsem se těšila, až začne brát něco do ruky a napjatě sledovala, jak se snaží natáhnout pro hračky v lehátku. A pak se dotkl. A najednou to šlo takovým fofrem, že jsem nestačila žasnout. Za tři měsíce mám doma z bezbranného uzlíčku, chlapečka, který si hraje, brouká, žvatlá, suverénně manipuluje s hračkami, otáčí se na mě, sleduje mě a pořád si chce stoupat! Už to není jen zvířátko! A musím uznat to, co se píše a co mi říkaly maminky v okolí: tři měsíce jsou dalším velkým předělem po šestinedělí.

Za první tři měsíce udělá člověk takový mentální a fyzický pokrok jako už nikdy ve svém životě. Už třeba taková hmotnost. Kojenci zvětší svou váhu průměrně o dvě třetiny. Je to asi jako by se šedesátikilový člověk vrátil po letních prázdninách jako stokilová koule. Není se čemu divit, když vypijí denně tak 600 mililitrů mléka. V poměru k váze je to asi jakoby 70kilový dospělý spořádal denně 10 kilo potravy. A nemluvím o růstu - miminka klidně rostou prý i o 1 milimetr za den. A hlavně - ty úsměvy jsou stále větší a větší a dokonce hlasité! Nemám ráda klišé, ale jednomu musím dát zapravdu: "úsměv dítěte je to nejkrásnější na světě". A tak si teď užívám bezzubých úsměvů a každodenních pokroků a nikdy bych neřekla, že to může být taková zábava. Jsem zvědavá, co mě čeká dál.

Veronika Švihelová